podnikateľskom zámere spoločnosti VAS,. s. r. o. z Mojšovej Lúčky (okres Žilina).
Všetko sa začalo pred niekoľkými mesiacmi, keď konatelia spomínanej spoločnosti kúpili starú, minimálne 20 rokov nevyužívanú, spaľovňu v katastri obce Žehňa, presnejšie v časti Dúbrava. Ich zámerom je zriadiť v nej prekladisko živočíšneho odpadu, ktorý by potom zvážali na spracovanie do Žiliny. Zhruba pred dvoma mesiacmi začali aj so stavebnými úpravami.
Ako nám potvrdil starosta Andrej Lazor, nežiadali obec o súhlas pre svoj podnikateľský zámer. Preto keď v objekte zistil stavebnú činnosť, do troch dní vydal rozhodnutie o zastavení stavby, informoval príslušný stavebný úrad a navrhol sankčný postih. Zdôraznil tiež, že nielen neinformovali obecné zastupiteľstvo a teda ignorovali zákon o obecnom zriadení, ale nežiadali ani o súhlas na využívanie prístupovej (obecnej) komunikácie. VAS totiž disponuje listom vlastníctva len na objekt bývalej spaľovne a pozemok pod ňou.
"Dostali sme podnet o tom, že sa v Žehni robia stavebné úpravy načierno. Štátny stavebný dohľad po zistení, že na objekt nemali vydané stavebné povolenie, práce zastavil a v tej súvislosti bolo začaté správne konanie," informoval nás vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Marián Harčarík.
Medzičasom však konatelia VAS požiadali o dodatočné stavebné povolenie. Zaujímalo nás stanovisko starostu k tejto záležitosti, a tak sme ho oslovili.
"S prekladiskom rozhodne nesúhlasíme a v tomto duchu sa vyjadrili aj starostovia z Mirkoviec, Abranoviec a Záborského. Hoci nás zástupcovia spoločnosti presviedčali, že ich činnosť nijako neohrozí životné prostredie, nikto nám nemôže dať záruku, koľko rokov bude fungovať. S biologickým odpadom máme svoje skúsenosti. Môže sa stať, že ich podnikanie časom zanikne a časovaná bomba potom ostane na pleciach obce."
Keď sme sa opýtali na dôvody, povedal nám, že podnikateľský zámer spoločnosti z Mojšovej Lúčky nie je v súlade s rozvojovým plánom obce, ktorý sa mimochodom schvaľuje na 10 rokov. S pozemkami v tejto lokalite sa v územnom pláne obce počíta ako s priestorom pre individuálnu bytovú výstavbu. Ide o zhruba 6 hektárov pôdy v obecnom vlastníctve a zvyšok výmery tvoria súkromné pozemky. Poznamenal, že na obecnom úrade už je niekoľko žiadostí o individuálnu výstavbu a predpokladá, že sa ich počet ešte zvýši. Záujem prejavili aj obyvatelia Prešova. Nie však v prípade, že v bezprostrednej blízkosti bude fungovať prekladisko živočíšneho odpadu.
Na našu otázku, ako sa zachová obec, bez ohľadu na rozhodnutie stavebného úradu, ktoré ešte nepoznáme, reagoval: "Ak to bude nutné, najneskôr v januári vyhlásime v obci referendum, alebo budeme situáciu riešiť súdnou cestou."
Pokúšali sme sa skontaktovať aj s jedným z konateľov, Jozefom Orčíkom, ktorý spoločnosť VAS pri rokovaniach zastupoval, ale zatiaľ sa nám to nepodarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš