sociálnej pomoci.
V návrhu, ktorý poslanci mestskej rady odporučili zastupiteľstvu je potvrdenie Františka Krajča do funkcie riaditeľa Domova dôchodcov (DD) Cemjata a naopak odvolanie Gabriely Markovičovej z funkcie riaditeľky domova dôchodcov na Veselej ulici v Prešove. Faktom je, že podľa zákona o obecnom zriadení je v právomoci mestského zastupiteľstva vymenovať, alebo odvolať riaditeľov bez udania dôvodu.
Ako sme už na stránkach nášho denníka informovali, názory na odvolanie riaditeľky G. Markovičovej sa rôznia. Časť obyvateľov domova oceňuje jej prácu a bojuje za jej potvrdenie vo funkcii petíciami. Časť personálu má k jej postupom kritický názor, o čom informovali primátora Juraja Kopčáka, aj osobitnú komisiu, ktorá mala sťažnosti preveriť. Iní zase kritizujú nového zriaďovateľa, že tak koná v čase, keď je práceneschopná a nemôže sa brániť.
Na druhej strane, ako nám za zriaďovateľa povedala vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva na prešovskej radnici Anna Hrustičová (na obr.), riaditeľka do dnešného dňa nenahlásila prekážku v práci, teda plánovanú operáciu, ani dlhodobú práceneschopnosť.
Fakty, ktoré predložila v dôvodovej správe komisia síce hovoria jasnou rečou, ale niektoré okolnosti ostali schované medzi stručným definovaním dôvodov. Požiadali sme preto o vysvetlenie. Zaujímalo nás napríklad, prečo nespĺňa kvalifikačné predpoklady, ak vo výberovom konaní riadenom krajským úradom v júni uspela.
"Zákon o sociálnej pomoci taxatívne vymedzuje, u koho sa vyžadujú osobitné kvalifikačné predpoklady. Platí to najmä pre riaditeľa a ten ich môže najneskôr do jedného roka od nástupu do funkcie preukázať skúškou. V prípade pani Markovičovej, ktorá pôsobila vo funkcii riaditeľky od februára 2000 v Petrovanoch, ide o to, že ani vtedy, ani v čase výberového konania nepreukázala, že spĺňa osobitné kvalifikačné predpoklady," reagovala A. Hrustičová.
Dodala, že porušila aj zákon o verejnej službe tým, že do 30 dní od vymenovania do funkcie nedeklarovala svoje majetkové pomery, lebo ak by sa tak stalo, boli by v osobnom spise.
Ten istý zákon podľa komisie porušila aj pri znížení príplatku za riadenie a osobné ohodnotenie v prípade ekonómky. Chceli sme vedieť, prečo.
"Zistili sme, že danú zamestnankyňu zaradila k 1.7.2002 do 4.stupňa riadenia. V skutočnosti mala byť zaradená do vyššieho stupňa z dôvodu, že riadi aspoň jedného vedúceho zamestnanca v 4.stupni riadenia. V konkrétnom prípade išlo o 30 ľudí. Naviac, osobný príplatok je síce v právomoci riaditeľa, ale ak tejto pracovníčke dala upozornenie pre porušenie pracovnej disciplíny, nemala právo zmeniť funkčný plat so spätnou platnosťou a mala určiť dobu trvania zníženia. Nehovoriac o tom, že ide o obdobie, kedy bola ekonómka poverená vykonávaním prác štatutára do vymenovania nového riaditeľa, teda do príchodu pani Markovičovej."
Napokon jej komisia vyčíta aj porušenie zákona o sociálnej pomoci tým, že vydala veci zomretého obyvateľa domova bez súhlasu notára, alebo súdu osobe nimi určenej. Podľa dokumentácie vydala osobné veci, ale aj majetok istej hodnoty pozostalým už tri dni po úmrtí a bez spomínaného súhlasu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš