Prešov - Juraj Kopčák sa po tretíkrát ide uchádzať v komunálnych voľbách o dôveru vo voľbe za primátora.
Má čím osloviť Prešovčanov?
"Pred vstupom do druhého volebného obdobia som si pripravil určitý program. Kontinuálne vychádzal z prvého volebného obdobia. Dotýkal sa jednak dokončenia aktivít, ktoré boli začaté v centre mesta, od infraštruktúry, cez estetické vzhľadové záležitosti, cez bytovú výstavbu, budovanie parkovísk a ihrísk, po cyklistické chodníky. Za najvážnejší výsledok tohto volebného obdobia však považujem preukázanie váhy mesta Prešov v rámci Slovenska. Teda, že sa pohla dopravná infraštruktúra, že sa začali stavať rozhodujúce komunikácie. Zo strany mesta sme ich pripravili projekčne, legislatívne a územne. Mám na mysli Nábrežnú komunikáciu a spojnicu sídliska Sekčov s mestom. Pri tejto konkrétnej dopravnej trati je dôležité to, že pôvodne mala byť mestskou komunikáciu. Mesto ju malo odfinancovať z vlastných zdrojov, rádovo je to stomiliónová investícia, nám sa však podarilo ju realizovať ako štátnu cestu prvej triedy."
- Keď sme pri Nábrežnej komunikácii, zhodnoťte vývoj problémov. A povedzte názor, či mesto spravilo všetko tak, ako vyžadoval zákon?
"Určite. Mesto Prešov do celej tejto záležitosti vstupovalo v niekoľkých oblastiach. V prvom rade bolo treba legislatívne zakomponovať trasu tejto komunikácie do územného plánu. V súlade so zákonom sa to udialo ešte v roku 1995. Ďalšou úlohou mesta bolo spolupracovať so Slovenskou správou ciest, aby obyvatelia, ktorí prídu o svoje nehnuteľnosti, mali východisko. Urobili sme dokonca čosi nad rámec. V prvom kroku nás Slovenská správa ciest požiadala o náhradné byty. Keď sa dokončovali byty na Sibírskej a Ďumbierskej, byty sme rezervovali. Vzhľadom na to, že Slovenská správa ciest nedostala svojich predstáv, ani svojich sľubov, nezačalo sa stavať a my už sme nemohli ďalej tieto byty držať. Dali sme ich k dispozícii občanom. Keď výstavba zase začala byť
aktuálna, Slovenská správa ciest nás znova požiadala, my sme však už byty nemali. Tak sme povedali, že buď občania, alebo Slovenská správa ciest môže občanom kúpiť za peniaze z vyvlastnenia náhradné bývanie. Ukázalo sa však, že vyhláška ministerstva financií je taká, že ceny, ktoré mali dostať ľudia za vyvlastnenie, boli nízke. Hoci partnerom pre obyvateľov bola Slovenská správa ciest, z úrovne mesta sme začali uvažovať, ako sa dá pomôcť. Napísal som list vtedajšej pani ministerke financií a požiadal som ju, aby sa prehodnotila vyhláška ministerstva o cenách nehnuteľností pri vyvlastnení vo verejnom záujme. Bolo mi odpovedané, že by to nebolo vhodné, lebo by na to doplatili ľudia tým, že by sa platili vyššie dane z prevodu. Doslova nám napísali, aby sme hľadali iný spôsob, ako pomôcť. Prišli sme na riešenie, že mesto by dostalo od Slovenskej správy ciest financie za pozemky pod štátnymi cestami, ktoré boli v minulosti realizované. A tieto peniaze, že budú účelové prostriedky, ktorými budeme kompenzovať rozdiel medzi trhovou cenou a medzi tým, čo hovorí vyhláška. Vytvoril sa bytový fond. V zastupiteľstve sa schválil štatút na základe ktorého sme mohli tieto prostriedky občanom dať navyše toho, čo im štát dal za vyvlastnenie. V zmysle tohto fondu sme pristupovali ku všetkým vyvlastneným občanom a zo štrnástich boli spokojní trinásti, jeden nie."
A čo Aquapark na Delni? Jeho realizácia bola na spadnutie.
"Aquapark je stále aktuálny, ale nie v takej konštelácii, aká bola pripravená. Mali sme podpísanú dohodu. Znela tak, že do konca minulého kalendárneho roka bude vytvorená akciová spoločnosť, ktorá bude mať zabezpečenú projekčnú prípravu a tiež financovanie tejto investičnej akcie s tým, že mesto poskytne pozemky na dlhodobý prenájom. Akciová spoločnosť nie je založená dodnes. Niekedy v apríli bola zaregistrovaná "eseročka" so základným imaním tristotisíc korún. Neviem, kto zodpovedný by s takouto s. r. o. podpísal zmluvu. Preto sme pokračovali v hľadaní investora, ktorý zagarantuje, že dotiahne túto myšlienku do konca. Či to bude zajtra, alebo pozajtra, ťažko povedať, lebo ide o veľkú akciu a záležitosť, ktorú občania citlivo vnímajú, lebo Delňa je srdcová záležitosť Prešovčanov."
- Spomenuli ste, že za úspech volebného obdobia považujete cestné komunikácie. Čo však podľa vás je neúspechom, alebo je niečo za čo sa hanbíte?
"Nehanbím sa za nič, lebo potom by som bol neúprimný voči sebe. Neurobili sme v tomto meste nijaký prešľap, ani spreneveru. Iná vec je, keď porovnávam to, čo sa podarilo s tým, čo som chcel a čo som si veľmi želal. Ale buď na to nebola politická vôľa, alebo na to neboli financie. Určite by som si želal postaviť v Prešove kúpalisko. Určite by som si želal mať v lepšom stave cesty, určite by som si želal, aby sme v Prešove neboli limitovaní pri rozvoji mesta infraštruktúrou. Lebo pokiaľ nebudeme mať nadimenzovanú infraštruktúru pre veľkých investorov, tak nám tu budú chodiť investori, ktorí budú stavať iba obchodné domy. Infraštruktúra, to sú obrovské investície a nič nevidieť, lebo je to pod zemou. Ale keď to v zemi nebude zakopané, tak nebude ani návratnosť."
- Naviedli ste nás na otázku strategického plánu mesta. Aké sú v tomto priority a kedy sa naštartuje?
"Túto oblasť naštartovanú máme. Priemyselný park je v stave územného konania. Nie je to chiméra. Museli sme robiť postupné kroky. Prvým bol, že sme zakomponovali do územného plánu mesta priemyselné zóny. Potom prišli na rad legislatívne predpoklady, veď tam je letisko, boli tam isté limity vo vzťahu k životnému prostrediu. Museli sme to vyčistiť, aby prešlo územné konanie a aby sa mohli začať projekty pre infraštruktúru. Máme tichý zámer využiť zimné obdobie na legislatívu tak, aby na budúci rok sa mohlo začať už s výstavbou sietí.
V uplynulých dňoch som bol v rakúskom Burgenlande a tam sme získavali skúsenosti, ako oni budovali technologické centrá a priemyselné parky. Bola to pre nás veľká škola, ale hlavne nám ponúkli pomoc rakúski partneri, nielen v tom, že nám budú radiť, ale zabezpečia nám financovanie projektovej prípravy z vládnych zdrojov Rakúskej republiky v objeme asi stotisíc eúr. Tiež nám pomôžu s lobingom smerom na Brusel. Takže jednou prioritou bude určite technologické centrum a priemyselný park a druhou využívanie netradičných zdrojov regiónu."
- Aká bude volebná kampaň, budete robiť mítingy?
"Za osem rokov pôsobenia v tomto meste som už dosť preverený a dosť okukaný na to, aby som ešte nejakými bombastickými vecami Prešovčanov ohuroval. Nakoniec by si mysleli, že to nemám v hlave v poriadku. Tak, ako som pred štyrmi rokmi sľuboval, sľubujem tomuto mestu službu podľa svojich najlepších schopností, podľa najlepšieho vedomia a svedomia."
- V kuloároch sa o vás hovorí, že ste "nedobytným primátorom," naozaj vypočujete každého občana, lebo údajne na stretnutie s vami sa čaká niekoľko mesiacov?
"Ja o tom viem. Sám seba sa často pýtam, či som nešikovný, alebo je to len otázka priorít, keď idem vybavovať niečo, čo je nie pre jedného občana, ale pre stotisíc Prešovčanov a je to skutočne vec, na ktorej stojí mnoho vážnych rozhodnutí v Prešove. Tak sa pýtam, čomu dať prednosť? Určite to nie je o nevôli, pretože ľudia vedia, že chodím po meste pešo, že sa nikomu nevyhýbam, že sa zastavím. Mám však problém s časom. Poviem to na príklade. Bol tu jeden pán, ktorý sa strašne dobýval ku mne. Zazlieval mi, že ho nechcem prijať. Raz si tak zasadol na sekretariát s tým, že bude čakať kým sa ku mne nedostane. Sedel na chodbe možno štyri hodiny. Keď každodenný zhon sa utíšil, vošiel a povedal mi, pán primátor už od vás nič nechcem, pretože som sa presvedčil, že sa neflákate. To je na ilustráciu, že nie že sa vyhýbam, ale že je to o tom, že musím vyberať z povinností, ktoré sú dôležitejšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš