severnej časti Košického kraja. Hoci toto podujatie organizujú každý rok a ani teraz nezmenili stratégiu, podľa slov riaditeľa Slavomíra Kožára, tento rok budú prezentovať aj novinky.
"Ponúkame pre siedmakov až deviatakov možnosť prihlásiť sa do krúžku mladých elektronikov. V našich priestoroch a s našimi odborníkmi môžu záujemcovia o túto oblasť trochu povyrásť, alebo intenzívnejšie sa venovať teórii. Vlani zo 17 členov krúžku ostalo študovať na našej škole 7, teda ide aj o istú profiláciu záujmu," uviedol.
Prezentovať budú aj novootvorené učebne, ktoré riaditeľ označil za informačno-komunikačné centrum školy. Vzniklo za finančnej pomoci zo štátnych aj sponzorských zdrojov, ale prispela tiež Nadácia úspešných absolventov pri SPŠE a zisk z podnikateľských aktivít školy. Jedna z nich je učebňou Infoveku, ktorá slúži pre reálne a spoločensko-vedné vzdelávanie s využitím najmodernejších komunikačných a informačných technológií. Druhá vznikla za prispenia krajského úradu. Stali sa totiž pilotnou školou na Slovensku v zavádzaní grafických systémov. "Druháci a štvrtáci absolvujú niekoľkokrát v týždni výuku zameranú na grafické systémy v oblasti strojníctva, elektroniky a elektrotechniky. Navrhujú sa tam obvody, kreslia schémy. Jednoducho, kým sa vyrobí obvod všetko sa simuluje na počítači, vrátane dokumentácie," vysvetlil nám.
Tretia učebňa slúži na výučbu elektronických počítačových systémov. Napokon, o tento odbor je zo strany verejnosti veľký záujem a vo svete je stále dopyt po kvalifikovaných odborníkoch. "K dispozícii je aj vybavenie na výučbu sieťových technológií CISCO. Sme jednou z mála škôl na Slovensku, ktorá má zriadenú lokálnu Akadémiu CISCO a naši žiaci môžu získať medzinárodný certifikát pre sieťové technológie. Po jeho získaní sú našom študentom dvere vo svete, ale aj na Slovensku, otvorené."
V súčasnosti sa na SPŠE vzdeláva 521 žiakov v štyroch ročníkoch. Zaujímali nás kapacitné možnosti pre prvákov. Podľa slov riaditeľa, v budúcom školskom roku otvoria 5 tried pre 140 žiakov, pričom štyri budú elektrotechnické a jedna zameraná na informatívne služby v elektrotechnike.
Mimochodom, SPŠE oslavuje v tomto roku polstoročie od svojho vzniku a za toto obdobie si získala v rámci Slovenska dobrý kredit skvalitňovaním vyučovania, odborným zázemím medzi učiteľmi, ale aj úspechmi študentov na rôznych vzdelávacích, ale aj mimoškolských podujatiach. Neuzatvorili sa pred svetom, ale už niekoľko rokov spolupracujú so školami podobného typu v zahraničí na spoločných projektoch. Vyvrcholením doterajších aktivít bolo ocenenie projektu Mládež-Veda-Európa prezidentom SRN Johanessom Rauom, ktorý prijal žiakov SPŠE vo svojej rezidencii na zámku Belleuve.
Za 50 rokov vychovali 5 542 absolventov, ktorí našli uplatnenie nielen v elektrotechnike, ale pracujú aj vo vedeckom výskume, prípadne sa z nich stali právnici, politici, manažéri, ba dokonca aj kňazi či novinári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš