Novej Vsi, venovali nadchádzajúcemu Dňu študentstva a Dňu boja za demokraciu a slobodu. Po takmer 11 rokoch, odkedy sa verejnosť začala seriózne zaoberať problematikou prevencie, sa dostala na pretras aj otázka efektivity vyvíjaných protidrogových aktivít.
"V tomto smere si Spišskonovoveský okres dlhodobo udržuje prvenstvo. Vynikajúce výsledky dosahuje spišský región využívaním najmodernejších trendov a dlhodobou spoluprácou so štátnou správou, mimovládnymi organizáciami a súčinnosťou samospráv. V neposlednom rade sa o zlepšujúci stav pričinili koordinátori na stredných školách a peer-aktivisti," pochválil dosiahnuté výsledky na Spiši pracovník Krajského úradu v Košiciach Tibor Železník (na snímke).
Pozitívne hodnotil aj prístup verejnosti k drogovo závislým občanom, najmä v pozícii narkoman - pacient. Podľa jeho slov stúpa aj vek konzumentov drog. "Veková hranica narkomanov sa zvyšuje. Vyzerá to tak, že nových nepribúda, alebo len v minimálnom množstve, zostávajú tí pôvodní a nechcú sa svojej závislosti vzdať," uviedol T. Železník.
Aj naďalej zostáva marihuana najatraktívnejšou a najužívanejšou drogou, najmä kvôli finančnej nenáročnosti. V tomto smere odborníci varujú pred jej ďalším rozmáhaním sa na slovenskom trhu. Doteraz sa totiž pestovala len vo výhodných pestovateľských podmienkach, v súčasnosti sa presúva už aj pod Tatry. "Jej pestovateľov môžeme nazvať minimálne vynaliezavými, pretože si ju vypestujú pre vlastnú potrebu a potrebu najbližšieho okolia už aj v takzvaných laboratórnych podmienkach," povedal na margo rozpínavosti užívateľov marihuany T. Železník.
Podľa pracovníčky Centra výchovnej a psychologickej prevencie Pedagogicko-psychologickej poradne pre stredné školy v Košiciach Angeliky Prevozňákovej sa celkovo znižuje aj počet mladých ľudí, ktorí experimentálne skúšajú drogu.
T. Železník aj A. Prevozňáková kritizovali na diskusnom fóre nerovnaký meter členov rady Protidrogového fondu pri vyčleňovaní peňažných prostriedkov na podporu aktivít v rámci východného Slovenska. Najväčší problém vidia v nefinancovaní voľnočasových aktivít pre mládež. "Mladí sa potulujú s kľúčikom na krku od krčmy ku krčme, z jedného lotrovstva do druhého," popísal dôsledky malých príležitostí mládeže kultúrne a športovo sa vyžiť T. Železník. Pritom upozorňuje, že liečba narkomana je desaťnásobne drahšia než preventívne aktivity.
Dvojtýždňová akcia zahŕňa aj večerné šípkarske ligy pre stredoškolákov, súťažnú prehliadku mládežníckych hudobných skupín, výtvarnú súťaž Nefajčiarsky deň a mnoho ďalších. Vyhodnotenie 7. ročníka protidrogových aktivít naplánovali organizátori Občianske združenie Pomoc všetkým a Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi na 27. november tohto roku. Predsedníčka OZ Pomoc všetkým Milada Wembo však už teraz konštatuje, že počas siedmich rokoch, čo usporadúva túto 14-dňovú akciu, "sa všetky aktivity markantne pohli dopredu. Mladým už nie je tento problém ľahostajný. Cieľom siedmeho ročníka bolo zaktivizovať a udržať aspoň takú latku, akú sme za sedem rokov stihli nasadiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš