spoločnosť Slovnaft v blízkej budúcnosti zrušiť.
Dôvodov na definitívne zastavenie prevádzky je podľa informácií nášho denníka niekoľko. Najvážnejší je asi ten, že podmienky prevádzky sú už na hranici ekologickej únosnosti. "Benzínka" má už totiž svoje roky a do technického vybavenia sa za posledné roky veľa neinvestovalo.
Obyvateľom tejto časti Kežmarského okresu tak hrozí, že k najbližšej pumpe v Spišskej Belej budú musieť prejsť tam aj späť vyše šesťdesiat kilometrov. Opačným smerom je najbližšia čerpacia stanica pohonných látok v Starej Ľubovni. Tá je od Spišskej Starej Vsi vzdialená rovnako ako Spišská Belá.
Paradoxne, najbližšie by museli Starovešťania ísť natankovať do susedného Poľska. K najbližšej pumpe je ani nie päť kilometrov. Ceny benzínu i nafty kolíšu v závislosti od vývoja kurzu.
Problémy s pohodlným natankovaním pohonných hmôt by mohli mať aj turisti prichádzajúci najmä v letnej sezóne do neďalekého Červeného Kláštora a Pieninského národného parku. Riaditeľ Pieninského národného parku Štefan Danko si myslí, že ide o krok späť. "Na jednej strane sa budujú nové čerpacie stanice na husto osídlených miestach, na strane druhej, tam, kde už je príroda čiastočne poškodená prítomnosťou pumpy sa ruší," konštatoval pre náš denník riaditeľ.
O zámere zlikvidovať čerpaciu stanicu sa magistrát Spišskej Starej Vsi dozvedel paradoxne ako jeden z posledných. Stalo sa tak vtedy, keď na mestský úrad prišla žiadosť o zverejnenie súťaže na samotnú sanáciu benzínovej pumpy. "Priznám sa, že som už o tom niečo počul rozprávať ľudí po meste, ale bral som to skôr ako nejaké krčmové reči. Keď sa však začali o sanáciu zaujímať viaceré firmy, začal som si v Slovnaftu zisťovať, či je zrušenie čerpacej stanice naozaj reálne," povedal nám primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek. Ten je postupom spoločnosti nanajvýš prekvapený. "Myslel som si, že o takomto závažnom kroku nás bude majiteľ pumpy včas informovať. Nakoniec sme sa o celej záležitosti dozvedeli z tretej ruky," komentoval postup primátor.
Hneď však nezačal plakať nad rozliatym mliekom. Naopak. Nechce nechať Zamagurčanov napospas osudu a začal podnikať prvé kroky na záchranu čerpacej stanice pohonných hmôt v meste. "Inicioval som rokovanie s druhou stranou. V Slovnafte mi vyšli v ústrety a sú ochotní sa stretnúť. Navrhujeme, aby spoločnosť predala mestu zariadenie čerpacej stanice za symbolickú korunu. O cene za pozemok, na ktorom pumpa stojí, sme ochotní rokovať. Ak by sa to úspešne zvládlo, hľadali by sme nejakého investora, ktorý by čerpadlo zrekonštruoval, prípadne staré odstránil a vybudoval na jeho mieste úplne nové," priblížil nám plány J. Lojek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš