Väčšina poľnohospodárskych fariem v kraji neprodukuje pre trh
Prešov - Na Slovensku sa uskutočnil historicky prvý štrukturálny cenzus fariem. Prebiehal v troch etapách, keď v prvej v roku 2000 bol pripravený
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pilotný projekt, vrcholom druhej etapy v roku 2001 bolo samotné sčítanie poľnohospodárskych fariem a terajší rok je charakterizovaný spracovaním jeho výsledkov.
Cenzus fariem sa zaradil medzi najväčšie projekty Štatistického úradu SR a je porovnateľný s uskutočnením sčítania ľudu, domov a bytov. Keďže išlo o finančne náročný projekt, polovicu nákladov na jeho uskutočnenie hradila Európska únia (EÚ). Mimochodom, úplné sčítanie poľnohospodárskych fariem stálo štyri milióny eúr.
Na sčítanie poľnohospodárskych fariem v Prešovskom kraji bolo potrebných 1,7 milióna korún a jeho základné výsledky za Slovensko a kraj včera prezentoval Krajský štatistický úrad (KŠÚ) v Prešove. Jeho riaditeľ Ján Cuper konštatoval, že pri tomto štrukturálnom cenzuse fariem bolo potrebné zosúladiť štatistické ukazovatele s kritériami Európskej únie. Štatistický úrad SR aj predtým pravidelne zisťoval údaje z poľnohospodárskeho odvetvia, lenže v súkromnom sektore podobné zisťovanie v minulosti neexistovalo. "Musíme zjednotiť metodiku s Európskou úniou, pretože od toho sa následne odvíjajú finančné dotácie do poľnohospodárskych podnikov, čo bolo zmyslom aj tohto zisťovania," dodal J. Cuper.
Preto sčítací komisári navštívili všetky domácnosti v obciach a v mestách tie, u ktorých sa predpokladalo, že sa zaoberajú poľnohospodárskou výrobou. Sčítanie ukázalo, že spolu na Slovensku je 71 038
poľnohospodárskych fariem. Lenže z toho je až 63 528 neregistrovaných fariem fyzických osôb, ktoré sa poľnohospodárskou výrobou zaoberajú skôr pre vlastnú potrebu. V Prešovskom kraji je celkový počet fariem 9 066 a z toho je 8 299 neregistrovaných fariem fyzických osôb. V Prešovskom kraji je 253 fariem právnických osôb a 514 fariem registrovaných fyzických osôb, ktoré svoju produkciu realizujú na trhu. Tie napriek mizivému percentu čo do percentuálneho zastúpenia v počte fariem dodávajú drvivú väčšinu poľnohospodárskej produkcie.
Kritéria EÚ však vyžadujú, aby medzi poľnohospodárske farmy boli zaradené aj tie, ktoré vlastnia najmenej 0,5 hektára obhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy, najmenej 1 500 m2 intenzívnych plodín, 500 m2 vinohradov, chovajú aspoň jeden kus hovädzieho dobytka alebo dva kusy ošípaných, poprípade štyri ovce alebo kozy alebo 50 kusov hydiny. Medzi poľnohospodárske farmy sa zaratávali aj domácnosti, ktoré chovajú najmenej 100 kusov kožušinových zvierat, 100 kusov králikov alebo majú päť včelstiev.
V Prešovskom kraji z celkového počtu fariem je vyše 50 percent takých, ktoré hospodária na výmere do pol hektára a vyše 22 percent hospodári na výmere od pol do jedného hektára.
Ak by sme si za príklad vzali zeleninu, tak Prešovský kraj je typický pre samozásobenie. "Väčšinu zeleniny u nás vyrábajú domácnosti na záhradkách a do výsledkov cenzuse sme to nezaratávali," uviedla vedúca oddelenia ostatných štatistických zisťovaní KŠÚ v Prešove Marta Mačejovská. Vedúca odboru cestovného ruchu a ostatných štatistických zisťovaní KŠÚ v Prešove Sidónia Hurná dodala, že Prešovský kraj je dobrý v okopaninách, v chove hovädzieho dobytka a v chove oviec: "Ale to všetko určujú prírodné podmienky." Štrukturálny cenzus fariem len potvrdil trend údajov, ktoré v oblasti poľnohospodárstva Prešovského kraja dlhodobo zhromažďuje KŠÚ.
Ďalšie podobné úplne zisťovanie údajov o poľnohospodárskych farmách sa na Slovensku uskutoční o 10 rokov. Doplnkové výberové zisťovania majú periodicitu dvoch rokov a najbližšie sa uskutoční v budúcom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš