Zavedenie plnej úhrady ošetrenia v zubnej ambulancii, by bolo v súčasnej ekonomickej situácii predčasné
Slovenská Ves Ostatný nedávny snem Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) potvrdil MUDr. Cyrila Václava vo funkcii člena rady komory, pričom
Peter Kaleta
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
delegátmi snemu bol zvolený i za člena prezídia SKZL. Renomovanému odborníkovi v oblasti stomatológie, ktorý svoju prax vykonáva v privátnej ordinácii v Slovenskej Vsi, preto náš denník položil niekoľko otázok súvisiacich s dôsledkami, ktoré sa môžu dotknúť pacienta s ohľadom na aktuálne zmeny a reformy systému nášho zdravotníctva.
Súčasná vláda sa dosť razantne pustila do realizácie mnohých reforiem, ktoré môžu občana aj "zabolieť". Najväčšiu rezonanciu medzi obyvateľmi logicky zaznamenali reformné návrhy v oblasti zdravotníctva. Aký vývoj po ich zavedení do praxe prognózujete v oblasti stomatológie?
Proces reformácie zubného lekárstva trvá už niekoľko rokov a do dnešných dní možno tento proces hodnotiť z hľadiska zmien ako značne pokročilý. Tento proces pokračuje, ale pravdepodobne bude poznamenaný krokmi, o ktorých hovorí minister Zajac. Slovenská komora zubných lekárov nie je výkonnou zložkou a preto nebude v našej moci tieto kroky výrazne ovplyvniť, resp. ich zmeniť. Myslím tým napríklad výrok: "na zuby sa neumiera". Na ten nadväzuje tvrdenie. že v rozpočte na zdravotníctvo, v kapitole týkajúcej sa stomatológie bude oproti 1,9 miliardy vyčlenených pravdepodobne len 600 miliónov korún. Z nášho hľadiska je to pomerne dosť nízka suma. Za týchto okolností, by už dospelá populácia Slovenska bola v zubných ambulanciách ošetrená len za plnú peňažnú úhradu.
To znamená, že za stomatologické ošetrenie by každý z nás platil. Súhlasíte s takýmto riešením?
S takýmto modelom, resp. víziou by členovia SKZL prakticky súhlasili. Prihliadajúc na súčasnú ekonomickú situáciu v spoločnosti však vyznávame názor, že takýto krok by bol ešte predčasný. Takýto model má v Európe zavedený len Švajčiarsko. To má však aj inú ekonomiku a pre jeho populáciu je tento systém akceptovateľný.
Dovolíte si odhadnúť termín, odkedy by sa na Slovensku mohol zaviesť systém plnej úhrady dospelej populácie za úkony v oblasti stomatológie?
Všetko to závisí od legislatívnych procesov. Ak sa podklady pre tento systém stihnú vypracovať do konca roka, možno na neho nabehneme už od nastávajúceho januára. Bude to však značne vážny zásah do liečebného poriadku, v ktorom bude musieť byť úplne prepracovaný systém úhrad. Neviem, aká rýchla bude v tomto smere vláda a parlament. Problémom môžu byť aj tzv. teória voľby. Každý odborník sa zhoduje v tom, že zdravotníctvo je potrebné reštrukturalizovať. Nie však na tom jeho poli. Minister Zajac sa však javí ako rázny človek. Napriek tomu si však myslím, že o tejto otázke sa bude ešte tvrdo diskutovať. Ak sa totiž chceme približovať krajinám Európskej únie musíme aj na oblasť stomatológie vyčleniť oveľa viac ako naznačil minister. Verím, že po zopár debatách aj minister zdravotníctva pripustí, že spomínaná cifra nebola podložená reálnou situáciou.
S akými cenami ambulantnej starostlivosti budeme musieť rátať?
Stomatológia je drahým odborom. Cena sa vypočítava od sumára vstupov, pričom tie vykazujú určitú regionálnu diferenciu. V podmienkach podtatranského regiónu, by cena sa cena klasickej konzervatívy, to znamená opravy zubov výplňami, pohybovala v stovkách korún. Konkrétne, zhruba okolo dvoch až piatich stoviek korún. V rámci protetiky by sa ceny pohybovali v tisíckach korún. Za tú sa však v určitej miere pripláca už aj v súčasnosti.
Je vysoko pravdepodobné, že po zavedení spomínaného kroku do praxe, obmedzia Slováci návštevu zubných ambulancií. To sa v konečnom dôsledku môže podpísať pod všeobecne zhoršený zdravotný stav obyvateľstva.
S tým súhlasili všetci delegáti snemu. Zdravie človeka je jeden veľký komplex. Ak pacient trpí chorobou zubou, môže sa to odraziť v úplne inej oblasti.
Za aký model financovania stomatologickej starostlivosti, by ste sa teda prihovárali vy osobne?
Najoptimálnejší je podľa mňa ten model, ktorý funguje teraz. To znamená systém spoluúčasti, pri ktorom pacient väčšinou pripláca menšiu čiastku. Výhodou je to, že pacient si môže vybrať medzi lacnejším a bezplatným či komplexnejším a drahším ošetrením. Tým sa vytvára priestor pre vyhovenie pacientovi, ale i vylepšenie ekonomickej situácie lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš