zaplatenie faktúr za realizáciu záchranných prác. K tejto sume pridala vláda aj vyše 1,7-milióna korún na financovanie škôd na miestnych komunikáciách, mostoch, chodníkoch a lávkach, ktoré poznačil vodný živel.
Spolu teda disponuje obec Spišský Hrhov, Poľanovce, Korytné, Behárovce, Granč-Petrovce a Kurimany sumou takmer 3,7 miliónov korún. Keďže celkové škody predstavujú ešte o 1,4 milióna viac, zvyšné finančné prostriedky musia nájsť starostovia šiestich obcí Levočského okresu v obecných pokladniciach.
"Sme radi, že štát čiastkovo zafinancoval aj škody na obecnom majetku, pretože nemusel. Zákon diktuje preplácanie len záchranných prác. To, či sa bude určitým percentom podieľať aj na zaplatení škôd na komunikáciách, mostoch, chodníkoch a lávkach, zostáva len na dobrej vôli vlády. Samozrejme, len v tom prípade, ak ide o tretí stupeň povodňovej aktivity. Ak by sme ho nevyhlásili, vláda by nám nevyčlenila žiadne financie," informoval Spišský denník KORZÁR vedúci odboru civilnej ochrany obyvateľstva a obrany na Okresnom úrade v Levoči Jozef Wagner.
Podľa jeho slov sa štát rozhodol spolupodieľať na financovaní škôd na obecnom majetku presne 50-percentným podielom. Uložil si pri tom jednu podmienku - všetky finančné prostriedky, ktoré obce dostali, musia vyčerpať do konca tohto roku.
Vláda takisto vyčlenila 6-miliónový finančný objem pre správcu toku Povodie Bodrogu a Hornádu. "Minimálne polovica z týchto peňazí poputuje na financovanie zabezpečovacích prác na tokoch Branisko, Lodzina a Kurimanský potok," uviedol J. Wagner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš