centra (RPIC) a novinárov z Nemecka a Chorvátska. Ich návšteva na východe Slovenska sa uskutočnila v rámci projektu "Slovensko - najlepšie utajené tajomstvo v srdci Európy", presnejšie projektu agentúry SARIO zameranej na podporu exportu.
"Chceli sme určitej vzorke firiem z regiónu poskytnúť možnosť prezentovať svoje aktivity pred partnermi z Nemecka, Chorvátska a Fínska. Skupina podnikateľov z oblasti strojárskej výroby mala možnosť absolvovať operačné stretnutie s partnermi zo spomínaných krajín, vymeniť si skúsenosti, prípadne priestor na vznik konkrétnych vzťahov. Do projektu sme zapojili aj účasť zahraničných novinárov," uviedol riaditeľ RPIC Ján Hudacký.
Predseda PSK zdôraznil, že hostí informoval o možnostiach rozvoja regiónu, pričom hovorili nielen o ekonomike, ale aj cestovnom ruchu či mentalite Slovákov.
Skupina pricestovala na východ Slovenska v utorok a podľa informácie autorky projektu Márie Dirgovej z prešovského RPIC do piatku absolvovali stretnutia s podnikateľmi, ale aj zamestnancami firmy Chemes v Humennom, Vihorlatu v Snine, Potravinárskych strojární vo Svidníku, Stavstroja v Bardejove, ale aj ďalších firiem v Raslaviciach a v Prešove. Do nedeľného odchodu ich čakajú ešte stretnutia v Spišskej Novej Vsi a krátky pobyt vo Vysokých Tatrách.
Nemecký novinár Herbert Joka píšuci do národného časopisu, ale aj iných nemeckých médií zameraných na strojárstvo, elektrotechniku a manažment, nám prezradil, že je síce na Slovensku už po druhý raz, ale na východe je nováčikom. Ocenil pohostinnosť a úprimnosť ľudí, ale osobitne ho potešil fakt, že sa bežne mohol dohovoriť anglicky, alebo nemecky. Netajil, že zvažuje, či budúcoročnú dovolenku nestrávi s rodinou na Slovensku.
Na novinársku otázku, či sa v nemeckej tlači píše o Slovensku a či si myslí, že články, ktoré napíše po návrate domov, budú mať odozvu, reagoval: "Keď som sa chystal na Slovensko, hľadal som informácie v našich médiách a veľa som toho nenašiel. Nemci sa orientujú skôr na západ, lebo nepoznajú tento región. Nečakám po svojich článkoch konkrétnu odozvu." Dodal však, že v Nemecku je bežnou praxou systematický monitoring tlače zo strany spoločností. Takto vytvorený archív využívajú, keď hľadajú spolupracovníkov. Predpokladá teda, že sa im zídu nové informácie z tohto regiónu a bude o svojich dojmoch diskutovať s ľuďmi. Ako dodal, bude hovoriť o tom, že stretol energických ľudí, kvalifikovaných inžinierov a schopných manažérov s vôľou meniť veci.
"Som vzrušený z pocitu, že po prvýkrát som na druhej strane stola a budete sa pýtať mňa, nie naopak," odľahčil oficiálnu atmosféru stretnutia so slovenskými novinármi chorvátsky kolega Ivan Pandzič. Dodal, že ho východ Slovenska mimo príjemných ľudí ochotných hovoriť o svojich problémoch očaril mnohorakosťou. "Ste krajina kontrastov. Na cestách som videl staré škodovky, nové škodovky aj luxusné autá. Stretol som sa so starým traktorom pred novovybudovanou halou," rozhovoril sa. Píše pre najväčší chorvátsky denník Večernji list, v ktorom je príloha o podnikaní a plánuje napísať aj o situácii na Slovensku. Zväčša píše reportáže a už teraz je rozhodnutý, že tá najbližšia bude o názoroch Slovákov a ich spôsobe života, ale ak nájde dostatok informácií, tak aj o politickej situácii u nás. "Európa mala voči vám zatvorené oči. Dá sa predpokladať, že náklady na výrobu budú stále vyššie a Slovensko bude akýmsi styčným dôstojníkom na hraniciach s Európskou úniou vzhľadom na nízke náklady na kvalifikovanú pracovnú silu," dodal Ivan Pandzič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš