medzinárodnej konferencie Odpady 2002, ktorú včera organizátori situovali do historickej Reduty v Spišskej Novej Vsi.
"Nachádzame sa v regióne, ktorému vždy dominovala banícka činnosť a s ňou spojené problémy s ekologickosťou prostredia. K nim prispela aj hutnícka prevádzka v Krompachoch. Región stredného Spiša je roky vykazovaný ako územie s najväčšou záťažou na životné prostredie," konkretizoval hlavný dôvod usporiadania konferencie práve v metropole Spiša Miloš Beharka z organizujúcej firmy Slovzeolit, spol. s. r. o. v Spišskej Novej Vsi.
Želaným výsledkom stretnutia odborníkov a domácich je zlepšenie celkového stavu kvality životného prostredia. Na jeho momentálny nepriaznivý stav majú v súčasnosti ešte stále dopad staré záťaže. "Posledné monitorovacie práce zachytávajú stav približne spred štyroch rokov. Zmeny k lepšiemu doteraz prebehli len na tej úrovni, že vďaka útlmu baníctva a hutníctva nedochádza k zvyšovaniu koncentrácie škodlivých prvkov v pôde na území spišského regiónu," popísal súčasný stav M. Beharka.
K obnove pôvodného životného prostredia by mohol podľa jeho slov prispieť aj iný spôsob obrábania, či využívania pôdy a technické vymoženosti. "Všetko však závisí od peňazí. Existujú síce čiastkové projekty, ktoré by súčasný nelichotivý stav mohli poriešiť, no ich realizácia vždy stroskotáva na nedostatku finančných prostriedkov, či vlastníckych vzťahoch," uviedol zástupca Slovzeolit-u. Podľa jeho slov by si odstránenie následkov odpadov z veľkých hutníckych a banských prevádzok vyžiadalo 2-tisíc až 8-tisícovú finančnú investíciu na meter štvorcový.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš