organizačných pokynov pri uzatváraní kolektívnych zmlúv na nasledujúce obdobie nieslo aj v znamení definovania problémov s novými zamestnávateľmi.
Prechod kompetencií na samosprávy bol bolestný a zdá sa, že stále nie celkom jasný proces pre obe strany. Nie všetci zamestnávatelia sú ochotní akceptovať Kolektívnu dohodu vo verejnej službe na rok 2003, ktorú podpismi parafovala vláda SR a Konfederácia odborových zväzov (KOZ).
Ako konštatovala právnička OZ PŠaV z Košíc Marianna Lörincová, reagujúc na otázky okolo riešenia sporov, problém eviduje asi s 90 percentami starostov. Vari aj preto zdôraznila, že ide o prvé kolektívne zmluvy v nových podmienkach, preto by mali byť koncipované starostlivo a záväzne pre zamestnávateľa aj odbory.
Niektorí starostovia sa totiž pri stanovovaní pracovného času rozhodli postupovať podľa Zákonníka práce a určiť aj učiteľom 40-hodinový týždenný pracovný čas. Nerešpektujú teda, že nariadením vlády pre pracovníkov v školstve platí miera vyučovacej povinnosti 28 hodín týždenne, teda učiteľka materskej školy by mala byť na pracovisku denne 5,36 hodiny. Ďalších zhruba 12 hodín by mala venovať práci súvisiacej s pedagogickou činnosťou podľa stanovených kritérií, pričom na pracovisku na to spravidla nemá vytvorené podmienky.
"V okrese Prešov je zatiaľ asi 9 starostov, ktorí reagujú podobne, ale takmer z každého okresu v Prešovskom kraji nám hlásili obdobné spory. Myslím, že problém je v neinformovanosti a ľudskom prístupe," uviedla v tej súvislosti krajská predsedníčka Rady OZ PŠaV Anna Kizivatová (na obr.).
Na margo spomínaných problémov uvedieme konkrétny príklad. Starosta obce Medzany Jozef Kipikaša (na obr.) rozhodol o dvojzmennej prevádzke v tamojšej škôlke s tým, že žiada, aby učiteľky boli na pracovisku spomínaných 8 hodín, teda určil prevádzku od 6. do 17. hodiny. Argumentoval tým, že tak rozhodol v záujme rodičov detí a vytvorení takých podmienok, aby sa návštevnosť zariadenia zvýšila. Podložil to faktom, že po zmene režimu prišli dve nové deti zo Šarišských Michalian. "Investovali sme už 30-tisíc korún do tovarov a služieb v škôlke. Ide nám o to, aby sme v nej mali dostatok detí. Keď bude prevádzka od 6. hodiny, prídu k nám aj ďalšie deti a rodičia ich nebudú voziť do Prešova."
Ako sa nám v spomínanej škôlke a po konzultácii s krajskou šéfkou odborov A. Kizivatovou, ktorá situáciu preverila, podarilo zistiť, faktom je, že z dvoch nových detí je jedno ich zamestnankyne a druhé jej priateľky. Naviac, hoci je tam učiteľka od šiestej rána, prvé dieťa prichádza do škôlky o 7.15. "Podstata je v tom, že Zákon o verejnej službe je právne vyššie ako Zákonník práce. Potom sú tu ešte aj také ustanovenia, že v právomoci riaditeľa je po dohode s rodičmi, teda na základe evidenčných lístkov určiť pracovný čas so súhlasom zriaďovateľa, nie naopak. Evidenčné lístky a požiadavky rodičov sú záväzné. V tomto prípade nebol od júla skoncipovaný a podpísaný ani pracovný poriadok po dohode s odborovým orgánom."
Zdá sa, že situácia sa môže upokojiť len ochotou vzájomne sa informovať a rokovať, na čo budú mať odborári príležitosť pri uzatváraní kolektívnych zmlúv s novými zamestnávateľmi. V pléne odzneli aj také návrhy, že v najhoršom prípade sa obrátia na Národný inšpektorát práce, prípadne príslušný súd. Keď sme sa starostu v neformálnom rozhovore ešte raz opýtali, či po týchto vysvetleniach nezmení svoje stanovisko, odpovedal jednoznačne: "Nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš