septembra, sa riaditeľovi tohto zariadenia Jozefovi Bižovi nepozdávalo pomenovanie týchto vzťahov ako napäté: "Neviem, z akého titulu ste došli k takému niečomu." Vzápätí však napätosť vzťahov pripustil: "Do konca roka 1998 tu bol normálny život." J. Biž, ktorý v terajšom Domove dôchodcov - domove penzión pracuje takmer 20 rokov, zaspomínal, ako v minulosti s ľuďmi v domove usporiadaval brigádnickú činnosť, založili spevácku skupinu a pri rôznych príležitostiach usporiadavali večierky.
"K napätým vzťahom došlo až prijatím zákona číslo 195 z roku 1998 Zbierky zákona o sociálnej pomoci, kde zo zariadení sociálnych služieb boli vyňaté domovy penzióny pre dôchodcov a náš zriaďovateľ Krajský úrad v Prešove vydal zriaďovaciu listinu, že sme Domov dôchodcov. Teda nie ja, ako si to niektorí ľudia myslia, som spískal, že naše zariadenie je teraz Domovom dôchodcov. Ja nemám takú právnu silu, aby som v celom Prešovskom kraji zabezpečil zánik domovov penziónov pre dôchodcov. Po mnohých peripetiách a sťažnostiach nielen obyvateľov nášho zariadenia, ale aj iných a v rámci Slovenska, bol tento zákon novelizovaný a dostali sa doňho aj domovy penzióny," uviedol ďalej J. Biž. Mimochodom, bývalý zriaďovateľ Domova dôchodcov - domova penziónu vo Vranove nad Topľou, ktorým bol Krajský úrad, vydal dve zriaďovacie listiny k jednému dátumu. V jednom sa hovorilo o zriadení Domova Dôchodcov, v druhom o zriadení Domova dôchodcov - domova penzión.
Ako vysvitlo, J. Bižovi skôr vadil súbeh dvoch pomenovaní "hybridný ústav sociálnej starostlivosti" a "zlepenec". Prvé pomenovanie sa vyskytlo v našom článku ako vyjadrenie názoru primátora mesta a druhé v súdnom spise v súvislosti s vymáhaním podlžnosti vedením Domova dôchodcov - domova penziónu od jeho obyvateľov - neplatičov. Podľa J. Biža ako keby sa primátor mesta dopredu stotožnil s názorom obyvateľov tohto zariadenia, ktorí odmietajú platiť. Práve vo zvýšených platbách je aj pôvod napätých vzťahov medzi vedením Domova dôchodcov - domova penziónu vo Vranove nad Topľou a časťou jeho obyvateľov, ktorí ich odmietajú platiť.
"Ľudia aj podľa môjho názoru platia veľa. Ale ja to nezmením. Pokiaľ platí zákon a vyhláška o úhradách, tak ju musím rešpektovať," argumentoval svoj postoj J. Biž. Vo vranovskom Domove dôchodcov - domove penzióne niektorí jeho obyvatelia platia aj 3,5 tisíc korún mesačne. Výška platby záleží od veľkosti obývanej plochy. Ak vo vranovskom zariadení na jedného obyvateľa pripadne napríklad 47 m2, tak v klasickom domove dôchodcov takáto plocha pripadá na osem alebo šesť obyvateľov. "V minulosti v porovnaní s dôchodcami bývajúcimi v meste obyvatelia nášho zariadenia platili o 50 percent menej. Teraz sa dostali nad platby dôchodcov v meste, pretože v penzióne potrebujú nejaké služby. Ľudia sa búria, že aké služby tu sú. Sú v zmysle zákona. Už aj bývanie je služba," citoval zo zákona J. Biž. Okrem toho obyvateľom penziónov sa poskytuje aj zaopatrenie, ktoré obsahuje upratovanie, pranie a žehlenie posteľnej bielizne. Za tieto služby sú však rozdielne sadzby v domovoch penziónoch a v domovoch dôchodcov. Kým v zariadení prvého typu jeho obyvatelia za tieto služby platia sedem korún denne, tak v druhom type 17 korún denne, preto nie div, že osadenstvo vranovského zariadenia sa domáha zriadenia čisto Domova penziónu.
Tento týždeň sa uskutoční výberové konanie na funkciu riaditeľa Domova dôchodcov - domova penziónu vo Vranove nad Topľou. Prihlásil sa aj J. Biž, ktorý bol doteraz poverený vykonávaním tejto funkcie. Jeho uchádzanie sa o priazeň výberovej komisie je zložitejšie, pretože výbor obyvateľov zariadenia je v nej zastúpený troma členmi a podľa J. Biža aspoň jeden z nich je neplatičom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš