Kvetnice. Obyvatelia obytných domov stojacich v okolí lomu sú síce na podobné scenáre zvyknutí, ale zdá sa, že pohár trpezlivosti definitívne pretiekol.
Jeden z majiteľov bytov v obytnom dome Marína Pavol Mecko ukazuje na opravený plafón vo svojej kuchyni. "Bolo to v polovici septembra. Mohlo byť niekoľko minúť po obede. Zrazu sme len počuli veľkú ranu a moja manželka začula, ako niečo v kuchyni padlo. Mysleli sme si, že nastalo zemetrasenie. Vbehli sme dnu a vidíme, že zo stropu je dole omietka o veľkosti tak sedemdesiat na päťdesiat centimetrov. Kusy omietky spadli rovno na stoličku pri stole. Keby tam niekto sedel, zabije ho to," roztrpčene hovorí dôchodca. Ako dodal, problém bol nastal aj so samotným vyčistením priestoru. "Vyniesol som šesť vedier omietky. V byte bol samý prach, z koberca to nešlo von. A to nehovorím o tom, koľko by ma stála oprava, keby som to dal zaplatiť nejakej firme. Minimálne tritisíc korún," dušuje sa P. Mecko.
Okrem stropu ho trápia aj popraskané múry na balkóne a spoje medzi panelmi, ktoré sa pri každom ďalšom odstrele zväčšujú. Nielen omietka a popraskané múry sú "obeťami" komorových odstrelov a následných otrasov. V septembri si odstrel vyžiadal i "obete" v podobe dvoch počítačov. Tie po odpálení náloží v kameňolome spadli zo stola a poškodili sa. Navyše, obyvatelia svorne tvrdia, že nikto ich o odstreloch neinformuje odvtedy. Predtým ich vraj vždy upovedomil neďaleký Ústav tuberkulózy a respiračných chorôb, odkedy je lom v súkromných rukách, nič také sa nedeje.
Poslanec za mestskú časť Kvetnica a jeden z poškodených Dimitrij Bereza si myslí, že odstrely by sa mohli vykonávať častejšie a s menšou intenzitou. Tak aby otrasy neprežívali obyvatelia okolitých domov so strachom, čo im kde spadne. "Myslím si, že aj ťažba je dôležitá, ale malo by sa prihliadať aj na ľudí, ktorí žijú v blízkosti lomu. Veď vzdušnou čiarou je to iba niekoľko sto metrov," konštatoval pre náš denník poslanec.
Riaditeľ spoločnosti Slov-Via, ktorá je nájomcom kameňolomu Andrej Dujava hovorí, že ku každému z odstrelov podnik vyhotovuje projektovú dokumentáciu. K tej sa okrem iných kompetentných vyjadruje aj Banský úrad. "Ak je táto dokumentácia schválená, až potom sa pristupuje k realizácii komorovému odstrelu. Tento spĺňa všetky predpoklady bezpečnosti, tak ako ukladá zákon. Dokonca dvakrát sme dali urobiť seizmické meranie. V oboch prípadoch boli výsledky negatívne. Ak bude potrebné urobiť ďalšie meranie, tak ho urobíme, " uviedol pre náš denník riaditeľ.
Ako dodal, problém vidí v tom, že kompetentní obyvateľov dostatočne a včas neinformujú o tom, že sa bude odstreľovať. "Na to, že budeme realizovať komorový odstrel upozorňujeme každého, vrátane liečebného ústavu. Podľa mňa správca neoboznámil o odstrele obyvateľov, a tí sú potom prekvapení," podotkol A. Dujava.
Podľa jeho slov počas dvoch rokov budú realizované tri, alebo štyri odstrely. Potom sa už bude kamenina dobývať za pomoci vrtnej súpravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš