starostka obce Čičava v okrese Vranov nad Topľou Mária Nehilová (na obr.) nevie, kde jej hlava stojí. Do "vienka" dostala základnú školu (ZŠ), materskú školu (MŠ) a školskú jedáleň a na druhý polrok na ich prevádzku 88 tisíc korún vo forme decentralizačnej dotácie. Avšak peniaze, ktoré mali vystačiť na polroka, sú preč už po troch mesiacoch. Obec na prevádzku a vykonanie najnutnejších opráv v školských objektoch už vynaložila viac ako 95-tisíc korún.
"Snažili sme sa na škole odstrániť najzákladnejšie havarijné stavy, ktoré zistil Štátny zdravotný ústav na základe previerok," vyjadrila sa M. Nehilová. Tieto práce zahrňajú vymaľovanie dvoch miestnosti, čo stalo 19 tisíc korún, zábradlie na terase materskej školy za štyri tisíc korún. "Za plyn platíme po 17 tisíc korún mesačne, za elektriku 7,5 tisíc a už sme v mínuse," dodala M. Nehilová a povzdychla: "Neviem, čo ďalej. Neviem sa pohnúť z miesta."
Pritom do obecných nákladov pribudli platby za vývoz fekálií zo žumpy pri škole, ktorú len nedávno musel osadiť Okresný úrad vo Vranove nad Topľou na nátlak obce. Začiatkom októbra sa ozval aj predseda Poľnohospodárskeho družstva v Merníku, ktorý od Obecného úradu v Čičave po 25 rokoch napojenia školy na zdroj pitnej vody v jeho hospodárskom dvore požaduje 50 - percentný podiel na nákladoch. V tomto prípade to predstavuje 50 400 korún ročne. Podľa starostky vo vŕtanej studni na hospodárskom dvore je prasknuté potrubie. Poľnohospodárske družstvo však tento zdroj vody naliehavo nepotrebuje a tak investovať do jej opravy sa neponáhľa.
Našťastie, aspoň posledné rozbory vzoriek vody z tejto studne nevykázali znaky znečistenia. Voda pre školu však znamená zvýšené náklady pre obec z dôvodu potreby jej chlórovania každý štvrťrok. Stále však chýba chlórovacie zariadenie. V budovách školských zariadení toho chýba viac. Ak by obec chcela odstrániť len nedostatky zistené Štátnym zdravotným ústavom, tak na opravy v MŠ by potrebovali vyše 192-tisíc korún a na opravy v ZŠ vyše 655-tisíc korún.
"A to je iba to, čo žiada Štátny zdravotný ústav. Žiadna modernizácia," uviedla M. Nehilová, ktorá sa už so žiadosťou o finančnú pomoc obrátila na ministerstvo školstva, ministerstvo financií, ministerstvo pôdohospodárstva, Úrad vlády, splnomocnenkyňu vlády pre rómske komunity, okresný úrad, krajský úrad a vyšší územný celok. "Doposiaľ nikto nemá žiadne peniaze. Vychádza to tak, že pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže," zhrnula čerstvé skúsenosti M. Nehilová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš