aktivistov sa zapojili do druhého ročníka celoslovenského týždňa kompostovacích aktivít s názvom "Bioodpad neskládkuj a nespaĽuj, separuj a kompostuj", ktorý sa začal včera a potrvá až do najbližšieho pondelka," informoval nás Radoslav Plánička zo Spoločnosti priateľov Zeme (SPZ). Táto mimovládna enviromentálna organizácia je hlavným iniciátorom spomínaného týždňa aktivít.
Jeho cieľom je osloviť čo najväčší počet ľudí a informovať ich o problémoch a riešeniach pri nakladaní s biologickým odpadom z domácností a záhrad. Iniciovaním tejto aktivity chce SPZ prispieť k rozvoju separovania a kompostovania bioodpadu, k eliminácii jeho spaľovania a tým aj k vzniku čiernych skládok. Počas tohto týždňa sa teda na celom Slovensku zrealizuje množstvo aktivít, ktoré priamo prispejú k zlepšeniu súčasného stavu nakladania s bioodpadom a k propagácií kompostovania.
V podtatranskom regióne sa do spomínaného projektu aktívne zapojila Základná škola na Levočskej ulici v Starej Ľubovni, kde hlavná koordinátorka iniciatívy pripravila pre svojich žiakov široké spektrum aktivít. Okrem osvetového vysielania v školskom rozhlase či modelovania stromov z PET fliaš, deti určite zaujmú laboratórne pokusy zamerané na princíp odbúravania odpadu v pôde. "S deťmi zakopeme do zeme ohryzok, ponožku a umelohmotnú PET fľašu. Na jar miesto prekopeme, aby si deti samé urobili obraz o tom, akú odbúrateľnosť vo voľnej prírode majú spomenuté materiály. Verím, že na základe vlastnej skúsenosti budú deti presviedčať svojich rodičov, aby nabudúce kúpili nápoj radšej vo vratnom obale," tvrdí Ľ. Janošková.
V rámci šírenia osvety v domácnostiach sa s ňou jednoznačne stotožňuje aj koordinátorka projektu na Základnej škole v Lučivnej Alena Vavrová. Tá so svojimi žiakmi, združenými v environmentálnom krúžku Strom života, obíde v najbližších dňoch niekoľko domácností v obci, pričom počas návštev budú práve deti objasňovať dospelým obyvateľom Ľučivnej zmysel separovania a kompostovania bioodpadu.
Podľa predstaviteľov Spoločnosti priateľov Zeme 30 až 45 percent z tuhého komunálneho odpadu tvorí práve bioodpad. Ten je podľa ich názoru sám o sebe neškodný, ale jeho zmiešavaním z ostatnými druhmi odpadu a vyhadzovaním do kontajnerov dochádza k poškodzovaniu životného prostredia. Počas nekontrolovateľných reakcií na skládkach a v spaľovniach vzniká nebezpečný, výbušný plyn metán, ktorý výrazne prispieva k rozširovaniu skleníkového efektu. Pri pálení bioodpadu uniká do ovzdušia oxid uhoľnatý, uhľovodíky a dechtové látky. Ak bioodpad obsahuje chlór, pri jeho spaľovaní vznikajú aj vysokotoxické dioxíny.
"Zároveň s tým musia občania a obce znášať rastúce poplatky za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Aj to je jeden z dôvodov prečo sa na jeseň často stretávame s neznesiteľným dusivým zápachom, ktorý vzniká pri spaľovaní bioodpadu zo záhrad," tvrdí R. Plánička. Podľa neho, by sme naopak vytriedením a kompostovaním bioodpadov mohli ušetriť takmer polovicu z poplatkov za odvoz a likvidáciu zmiešaných odpadov a neškodným, prírodným procesom dokonca získať kvalitné hnojivo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš