vec. Tieto vlastnosti ho predurčili stať sa jedným z najuznávanejších manažérov, ktorého vplyv už dávno presiahol hranice nášho regiónu. V roku 1999 založil a dodnes je predsedom podtatranskej pobočky Občianskeho združenia Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub (NEF - HK). Od leta tohto roku šéfuje aj tunajšej kancelárii Združenia priemyselných podnikateľov Slovenska (ZPPS). Vzhľadom na aktuálne spoločenské zmeny sme ho požiadali o rozhovor týkajúci sa najbližších ekonomických prognóz a hospodárskeho vývoja.
Ostatné parlamentné voľby s vysokou pravdepodobnosťou zodpovedali na otázku ďalšej integrácie Slovenska do euro-atlantických štruktúr. Už niekoľko dní máme novú - pravicovú vládu, ktorá jasne načrtla svoje priority. Aký ekonomický vývoj Slovenska prognózujete v súvislosti s načrtnutými skutočnosťami?
- Skutočnosť, že vládu a teda výkonnú, exekutívnu a právnu moc utvorili tzv. "pravicové strany", dáva možnosť vytvoriť priestor na reformy, ktoré nebudú mať trvalý odpor v stranách vládnej koalície, tak ako to bolo v minulom vládnom období. Otázkou je, či rýchlosť a odhodlanie terajších vládnych strán akou sa dohodli na programovom vyhlásení a zostavení vlády, vydrží aj pri prijímaní proreformných krokov a to hlavne v nevýrobnej sfére, t. j. školstve, zdravotníctve a verejných financiách. Prvou skúškou, ktorá to preverí, je aktuálne zostavovanie rozpočtu na rok 2003. Ako vidíme, dochádza pri tom k pnutiu medzi jednotlivými rezortmi v dôsledku požiadaviek na vyššie finančné príjmy. Som rozhodne toho názoru, že vláda musí okamžite pristúpiť k tvrdým reformám a neodkladne ich zaviesť do praxe. V prípade, že ich bude stále odkladať, som presvedčený, že ich reformný účinok sa nedostaví. Na druhej strane si však musíme uvedomiť, že štát, ktorý hospodári s deficitom štátneho rozpočtu, si toho veľa z hľadiska ekonomických reforiem dovoliť nemôže. Preto bude čo v najkratšom čase nutné zlepšiť obchodné bilancie Slovenska, rast produktivity práce a pridanej hodnoty.
Aký ekonomický vývoj prognózujete v najbližších štyroch rokoch nášmu, podtatranskému regiónu?
- Dôležité pre náš región, a nielen pre podtatranský, ale aj pre celý Spiš, bude naštartovanie efektívnej a agresívnej komunálnej ekonomiky za rozvoj Spiša. V tomto smere je treba položiť dôraz na tvorbu nových pracovných miest a príliv zahraničných investícii. V prvom rade musíme náš región dostať do povedomia finančných ústavov a a potencionálnych zahraničných investorov. Dobudovať komunikačné a technologické prvky regiónu, aby sme vytvorili dobrú štartovaciu čiaru a základ pre postupný rozvoj nášho regiónu. V otázke realizácie spomenutého zámeru som ako predseda NEF - HK naladený dosť optimisticky, pretože aj niektorí naši členovia sú už v súčasnosti priamo zainteresovaní do výkonnej moci a to hlavne v oblasti tvorby hrubého domáceho produktu.
V čom konkrétne vidíte príležitosti rozvoja nášho regiónu?
- Slovensko dostalo kladné odporúčanie európskej komisie pre vstup do EÚ. Prvoradou úlohou nás všetkých, ktorí hýbeme ekonomikou regiónu Spiš, je zjednotiť sa na rozvojových programoch, pripraviť know-how pre vznik tvorby financií a získavať podporu finančných dotácii z fondov EU. Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub a kancelária Združenia priemyselných podnikateľov Slovenska v tomto smere pôsobí veľmi intenzívne a efektívne. Stačí spomenúť náš podiel práce na budovaní Priemyselného parku Poprad-Matejovce, ktorý minulá vláda odobrila a dúfam, že tá súčasná okamžite po svojom nástupe dá tomuto priemyselnému parku zelenú... Ďalej je to pripravovaný projekt so skupinou nemeckých podnikateľov na vytvorenie spoločného podniku v Poprade, ktorého predmetom činnosti by mala byť likvidácia áut, PVC tovarov a následná recyklácia pre výrobu finálnych výrobkov pre automobilový a strojárenský priemysel. Nedá mi nespomenúť aj vybudovanie metropolitnej informačnej siete TATRY.
Vzhľadom na aktuálny presun kompetencií zo štátu na samosprávy, nadobúda čoraz väčší význam komunálna politika. Aký jej vývoj v našom regióne prognózujete po nastávajúcich komunálnych voľbách ?
- V tomto smere chcem podotknúť, že Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub pôsobí ako apolitické združenie, čo sa dá detto povedať aj o Združení priemyselných podnikateľov Slovenska. Našim cieľom je predovšetkým zjednocovať podnikateľov a pripravovať odborníkov na rast nášho regiónu. Od nášho vzniku sme však formovali určitých ľudí, ktorí by mali viesť tento región. Zamerali sme sa na typy, ktoré sú v prvom rade manažérmi a vo svojom doterajšom profesionálnom živote zviditeľnili náš región. Mnohí z nich veľmi efektívne a s rozhľadom pomohli budovať Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub a Združenie priemyselných podnikateľov Slovenska v našom regióne. Niektorí z nich budú kandidovať na posty primátorov či starostov. Jeden z našich členov sa uchádza o post primátora Popradu. V prípade, že sa mu to podarí vidím veľmi reálne hospodársky vzrast regiónu a hlavne podporu našim podnikateľom v procese ich rozvoja. Osobne si myslím, že aj ďalší naši spolupracovníci majú obrovskú šancu pomôcť hospodárskemu rozvoju svojho mesta alebo obce. Reálne to vidím v podmienkach Kežmarku a Svitu, kde sa k súčasnému vedeniu rysujú dvaja veľmi silní protikandidáti, s ktorými sme sa zaoberali reálnymi alternatívami ako využiť obrovský dynamický potenciál Popradu v prospech hospodárskeho oživenia Kežmarku i Svitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš