podujal v blízkej rómskej osade vystavať nízkoštandardné domčeky pre takmer sedem desiatok rómskych rodín. "Ešte tento rok začneme s ich výstavbou!" S týmito slovami sa s nami P. Pitoňák lúčil začiatkom leta. Dnes však priznáva: „Bol som asi prílišný optimista!"
Prvý muž obce otvorene hovorí, že realizáciu svojich smelých plánov si predstavoval ľahšie. Celý projekt podľa neho zahatali predovšetkým poťahovačky týkajúce sa identifikácie stavebných pozemkov a ich majetkovo-právneho vysporiadania.
Projekt výstavby 69 domčekov s nižším štandardom bývania pre Rómov, ktorí tvoria vyše 90 percent obecnej populácie sa teda definitívne posúva o niekoľko mesiacov. Stavať pod Tatrami v neskorú jeseň sa určite nedá. Rómovia sú však nedočkaví. Bývať, by chceli už hneď. „Mám šesť detí. Môj deväťročný syn Rastislav má mozgovú obrnu, takže je ťažko zdravotne postihnutý. O dom preto žiadam prednostne. Chceme ho čo najskôr. Bývanie v osade je nedôstojné. Chceme žiť ako ľudia," tvrdí nádejná nájomníčka Božena Bačová.
Starosta obce potvrdzuje, že o nové nízkoštandardné domy, ktoré v sebe zahŕňajú jednoduchú obytnú plochu s kuchynkou a sociálnymi zariadeniami bez bytového vybavenia, je obrovský záujem. A to aj napriek tomu, že v tomto projekte sa nebude nič rozdávať len tak zadarmo.
Rozpočtové náklady na výstavbu jedného domu predstavujú približne 400-tisíc korún. Osemdesiat percent prostriedkov poskytne štát. Zvyšných 20 percent nákladov, čo je asi 80 tisíc korún, uhradí z vlastných zdrojov budúci nájomca. Ten môže spomenuté peniaze vyplatiť „na drevo", respektívne si ich pri výstavbe domu odpracovať. „Nikomu nechceme dávať nič zadarmo, pretože si to inak neváži. Je to prakticky aj motto súčasnej vlády, z ktorej strany preto očakávam v rámci tohto projektu podporu," konštatuje P. Pitoňák.
Budúci rómski nájomníci sa takmer jednohlasne dušujú, že spomínaných 20 percent prostriedkov radšej pri stavbe svojich domov odpracujú. Osemdesiat tisíc podľa vlastných slov mnoho z nich nemá. „A keď aj má, nebude sa k tomu priznávať. Keby sa na „sociálnom" dozvedeli, že niekto vyplatil v hotovosti 80 tisíc, zastavia mu dávku..." dozvedeli sme sa sprisahanecky od jedného z miestnych rómskych osadníkov. Ako dodal ďalej, starostov zámer schvaľuje. Ak si každý svojich dvadsať percent odpracuje, bude si svoje obydlie aj viac vážiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš