a neosvetlených jasom sviečok zapálených tými, ktorí si chceli uctiť pamiatku blízkych.
Spomienka má u katolíckych veriacich aj iný rozmer. Na sviatok všetkých svätých a počas jeho oktávy, čiže až do 8. novembra, môžu veriaci získať odpustky pre duše v očistci. Okrem základných podmienok, ku ktorým patrí spoveď, sväté pijímanie a modlitba na úmysel Svätého otca, musia na tento účel navštíviť cintorín, alebo kryptu a pomodliť sa za duše mŕtvych. Katolícke učenie totiž rozlišuje cirkev putujúcu, teda ľudí na zemi, cirkev trpiacu - duše v očistci a cirkev oslávenú, teda duše v nebi. Zároveň hlása spolupatričnosť medzi jednotlivými skupinami.
Ani na prešovských cintorínoch to nebolo inak. Už od piatku sa v kostolíkoch na cintorínoch či v dome smútku konali omše a dušičkové pobožnosti s ružencom, vrátane sviečkových sprievodov ku centrálnemu krížu. V dome smútku na prešovskom mestskom cintoríne sa v sobotu uskutočnila spomienková slávnosť na pamiatku zosnulých, ktorú zorganizoval Mestský úrad v Prešove a prešovský Gréckokatolícky farský úrad. Len evanjelická teológia nepozná očistec. Duše zomrelých podľa nej idú rovno do neba, alebo do pekla a je zbytočné sa za ne modliť.
Duchovná a spomienková atmosféra týchto dní mala však aj druhú stránku. Kým väčšina ľudí sa sústredila predovšetkým na svojich zomrelých, cintorínska služba mala plné ruky práce, aby v areáloch udržala poriadok. Zaujímalo nás, ako zvládli nápor návštevníkov.
"Nestalo sa nič mimoriadne a mali sme tu stálu službu do neskorého večera. Pokiaľ viem, ani sa nikto nebol sťažovať. Na druhej strane, počas troch dní sme vyviezli už 90 kontajnerov odpadkov, ktoré tu zanechali ľudia," povedal nám včera slúžiaci majster cintorínskych služieb na hlavnom mestskom cintoríne Jozef Pasierb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš