záujme občanov, ako v utorok. Poslanci sa ako keby nachádzali medzi dvoma mlynskými kameňmi. Prispela k tomu aj prejednávaná problematika. Hneď na začiatku si poslanci dali do programu informáciu o postupe delimitácie školstva z okresného úradu (OÚ) na mesto a návrh na riešenie umiestnenia tried osemročného cirkevného gymnázia. V prvej časti tohto bodu vedúci nového oddelenia školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade vo Vranove nad Topľou Vladimír Kobielsky informoval, čo všetko mesto pri delimitácii školstva urobilo a aké kroky bude potrebné ešte vykonať. Riaditelia základných škôl (ZŠ) v krátkosti predstavili svoje zariadenia a načrtli hlavné problémy.
Atmosféra v rokovacej miestnosti zhustla pri druhej časti bodu, keď na pretras prišla problematika cirkevného školstva. Poslanec Jozef Švarbalík dokonca musel pripomenúť, že "neurážajme sa, pretože ani v zastupiteľstve a ani v meste neexistuje žiadna komunistická ani kresťanská mafia" a "nie sme tu na to, aby sme vyháňali ľudí do ulíc".
Cirkevné školstvo je v celom okrese Vranov nad Topľou reprezentované vranovskou cirkevnou ZŠ a osemročným cirkevným gymnáziom. Kameňom úrazu je nedostatok priestorov pre ich plnohodnotný výchovno-vzdelávací proces. Cirkevná ZŠ a osemročné cirkevné gymnázium pôsobí v štyroch budovách a ako vyučovacie miestnosti využíva aj bočné priestory kostola.
"Desať rokov sme chodili na okresný úrad klopať a prosiť, aby nám boli dané priestory," líčil trampoty cirkevného školstva riaditeľ cirkevnej ZŠ a osemročného cirkevného gymnázia a zároveň poslanec MsZ Marián Babej a pokračoval: "Okresný úrad nám ponúkol riešiť problém osemročného cirkevného gymnázia formou nájmu. Je právoplatne uzatvorená zmluva podpísaná prednostom okresného úradu Igorom Pribulom a mnou na nebytové priestory v budove Strediska služieb škole (SSŠ), ktorá bola schválená Krajským úradom v Prešove. Túto zmluvu nikto nespochybnil. Problém je v tom, že Stredisko služieb škole prešlo zo zákona pod mesto, a medzi mestom a okresom došlo k nezrovnalostiam."
Pes je zakopaný v tom, že mesto si mieni ponechať SSŠ a plne ho využívať. Podľa riaditeľa strediska Jána Adama od momentu prechodu pod mesto vykonali práce na mestských školách za pol milióna korún a vytvorili tým hodnotu tri milióny korún. Keďže budovy mestských ZŠ sú už staršie, je potrebné zamerať sa najmä na výmenu okien, ktoré sú už v mnohých prípadoch prehnité. Preto sa v SSŠ pustili do ich samostatnej výroby, čo vyjde o polovicu lacnejšie, než keby si tieto práce objednávali u firiem. Väčšina diskutujúcich poslancov zachovanie SSŠ podporila. Tým zároveň zavrhla poskytnutie týchto priestorov pre osemročné cirkevné gymnázium.
Na zasadnutí MsZ poslanci spochybnili aj úprimnosť snáh OÚ pri podpise zmluvy na poskytnutie priestorov SSŠ pre cirkevné gymnázium tesne pred odovzdaním strediska mestu.
"Pán Babej desať rokov márne žiadal okresný úrad o riešenie priestorových problémov cirkevného školstva a naraz tesne pred prechodom školstva pod mesto sa našla možnosť. Riešenie okresného úradu považujeme za provokáciu. Niekto nás dostal do pasce a z nej sa musíme dostať," zneli výroky poslancov.
Zároveň však odzneli aj pripomienky, že je potrebné hľadať riešenie, ktoré by nikomu neublížilo. Ide o to, že vo Vranove chýba pre plné zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu na ZŠ okolo 30 tried. Ich vybudovaním by boli problémy cirkevného školstva v meste odstránené. Nie je to však ideálne riešenie, ale v súčasných podmienkach aj nereálne.
Priestor na vyjadrenie svojich názorov dostali tiež rodičia. Jedna matka pripomenula, že keby štát vrátil cirkvi všetky majetky, tak by nebol problém nájsť budovu pre cirkevnú školu. Z vedenia mesta sa však ozvali hlasy, že v meste žiadna budova neexistuje, ktorá by voľakedy patrila cirkvi. Hľadali sa teda len provizórne riešenia. A našlo sa v prenájme dvoch tried na ZŠ Lúčna.
"S tým by iste nesúhlasil ani jeden učiteľ, ani Rada školy a vnútorne ani ja, ale ako človek a pedagóg sa dívam na to ináč. Ide o detí. Nie o detí z cirkevnej školy. Ide o detí, ktoré momentálne nemajú kde byť. Viem, že sa to takto nemá robiť. Mojim cieľom je znižovať počty detí v triedach, ale keď nie je východisko, čosi sa musí robiť," vyjadril sa riaditeľ ZŠ Lúčna Jozef Titko.
Od rodičov detí z cirkevných škôl za to zožal potlesk, ale jeho kolegovia si šomrali: "Hovorí, že sa treba pozerať na deti, ale netreba sa pozerať aj na deti v jeho škole?"
Tieto anonymné výroky skoro doslovne zopakoval v diskusnom príspevku poslanec Michal Žec, ktorý potom navrhol stiahnuť časť materiálu o cirkevnom školstve z rokovania MsZ. Tento návrh neprešiel o jediný hlas. Poslanci takisto nesúhlasili s prenájmom priestorov SSŠ pre cirkevné gymnázium. Odsúhlasili len prenájom dvoch tried na ZŠ Lúčna pre cirkevnú ZŠ. Priestorové problémy cirkevného gymnázia tak zostali problémom naďalej.
Zástupcovia mestskej samosprávy sa nazdávajú, že je vecou M. Babeja, či v prenajatých priestoroch umiestni triedy cirkevnej ZŠ alebo gymnázia. Riaditeľ však ich využitie pre gymnázium z technických dôvodov vylučuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš