Namiesto odborníkov zozbierali nález kostry robotníci
Kežmarok - Nanajvýš neštandardný spôsob ohlásenia kostrového nálezu zvolili kompetentní pracovníci Mestského úradu v Kežmarku. Na ľudské kosti
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
narazili minulý týždeň robotníci stavebnej firmy v hĺbke približne dva a pol metra pri výkopových prácach na kanalizácii, neďaleko budovy okresného úradu. Ku kompetentným sa dostali až o niekoľko dní. Dovtedy ležali v igelitovom vrecku v búde s náradím.
"Boli sme v hĺbke asi 2,5 metra, keď sme objavili prvé kostičky. To podložie bolo veľmi mäkké, pravdepodobne išlo o nejaké nánosy z rieky, pretože pred niekoľkými desaťročiami tadeto pretekala rieka Poprad. Naši ľudia prestali pracovať a my sme volali Pamiatkový úrad do Popradu a tiež do kežmarského múzea. Vieme, že každý nález je potrebné ohlásiť kompetentným. Z Popradu nám však odkázali, že tam momentálne nikoho nemajú a to isté sme sa dozvedeli aj v kežmarskom múzeu. Volali sme potom Mestský úrad, čo máme robiť. Pán Zima sa prišiel osobne pozrieť na výkop. Pýtal sa, či sme volali pamiatkarov. Odvetil som, že áno, ale že momentálne nie sú schopní prísť na miesto nálezu. Nato nám povedal, že to, čo sme našli máme zozbierať a pokračovať v prácach," odkázal nám jeden z vedúcich, ktorý nám nechcel prezradiť svoje meno.
Ako dodal, podľa jeho názoru pokračovať v prácach bolo nutnosťou, pretože výkop bol hlboký a pôda rozmočená, takže hrozilo zrútenie.
Archeologička Marta Giertlová z Múzea v Kežmarku tvrdí, že nebol dodržaný postup, ktorý je pri náleze kostrových ostatkov štandardný. Podľa jej slov robotníci mali v prvom rade zavolať políciu a až potom Pamiatkový ústav a archeológa. Jej slová potvrdzuje i hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Kežmarku Jozef Žemba. "Pri takomto náleze bolo potrebné privolať políciu a súdnolekárskeho znalca. Nijaké nariadenie to síce neurčuje, ale taká je bežná prax," konštatoval hovorca, pričom zdôraznil, že postih za neoznámenie takejto skutočnosti neexistuje. "Trestný zákon o tomto nehovorí," dodal J. Žemba.
Archeologička navyše podotýka, že zo zákona o ochrane pamiatkového fondu vyplýva, že ak pri zásahu do zeme dôjde k nálezu, nálezca je povinný nález zabezpečiť a čakať, kým ho odborník príde zdokumentovať. Navyše, lehota je tri dni. "Nález k nám priniesli robotníci. Našli sa kosti rebier, lebka so zachovalým chrupom, niekoľko kostí rúk. Predpokladáme, že nález pochádza spred druhej svetovej vojny. Kostra sa našla v blízkosti jedného z pilierov bývalých troch mostov, vedúcich ponad tri ramená rieky Poprad," povedala nám M. Giertlová.
Vedúci odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Kežmarku Štefan Zima, ktorý osobne vydal príkaz na pokračovanie prác hovorí, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách, aby nález zachránil. "Výkop bol veľmi hlboký a bočné steny sa prepadávali. Aj preto sme vlastne časť kostry našli. Zháňali sme aj archeologičku aj ľudí z Pamiatkového ústavu, ale zhodou náhod v tom čase nebol nikto k dispozícii. keďže sa steny neustále prepadávali a hrozilo nebezpečenstvo pre okoloidúcich i robotníkov, nariadil som pokračovať v prácach," vysvetlil nám svoje počínanie vedúci odboru. Ako dodal, na to, že by mal o takomto náleze v prvom rade upovedomiť políciu, nevedel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš