napätie. Dôvodom na jeho zvolanie boli vyhlásenia novej vlády súvisiace s prípravou rozpočtu na rok 2003, ktorý má byť v parlamente schvaľovaný 16. novembra.
Ako nás včera za Radu predsedníctva základnej organizácie OZ PŠaV na Prešovskej univerzite (PU) doc. Jana Sošková (na obr.) informovala, hovorili veľmi adresne o bývalou vládou parafovanej Kolektívnej dohode na rok 2003. "Dá sa povedať, že tá istá vláda sa na konci volebného obdobia zaviazala zvýšiť platy všetkým zamestnancom vysokých škôl, schváliť polovicu 13. platu a uplatniť novú tabuľku, ktorá mala aspoň čiastočne optimalizovať hodnotenie práce vysokoškolských učiteľov. Hovorím o tej istej vláde, lebo súčasný premiér bol aj predtým predsedom vlády, minister školstva Martin Fronc bol štátnym tajomníkom a minister financií Ivan Mikloš bol podpredsedom pre ekonomiku. Za sedem mesiacov na svoje sľuby zabudli a podpis na dohode zrejme nepovažujú za platný," uviedla.
Podľa jej názoru verejnosť viacnásobne zavádzali, keď prezentovali veľké zvýšenie platov pracovníkov vo verejnej službe, osobitne učiteľov vysokých škôl. Pri prijímaní zákona o vysokých školách, ktorý sa mimochodom pripravoval veľmi dlho, sa zaviazali, že ku kompletnej úprave platov dôjde od 1. 1. 2003. Aj to bol dôvod, prečo zákon prešiel v parlamente jedným hlasom.
Na otázku, aký je teda reálny stav v mzdovej oblasti na PU, odpovedala, že hoci platí zákon o verejnej službe od apríla, doteraz nemali zvýšené mzdy a ak, tak len menší počet ľudí v nižších kategóriách tarifných tried. Do rozpočtu PU sa dostalo len garantované minimum, teda asi 80 percent, preto top manažment univerzity musel stiahnuť osobné ohodnotenia a vyplácať iba základnú mzdu, prípadne dočasné doplatky. Pritom, za posledných desať rokov boli vysoké školy sústavne nedofinancované, hoci počet študentov sa zdvojnásobil.
"Od apríla máme de facto rovnaký plat. Dostali sme sa na úroveň učiteľov stredných škôl. Cítime sa poškodení aj preto, že pri tvorbe rozpočtu použili kvantitatívne a nie kvalitatívne ukazovatele, teda podľa prepočtu študentov a učiteľov. Nemá to nič spoločné so sľubmi o skvalitňovaní postavenia vysokých škôl." Svoj názor podložila argumentom, že v súčasnosti má docent mzdu 16 200 korún, pričom k dosiahnutiu titulu musí urobiť ďaleko viac ako stredoškolský učiteľ. Profesor s praxou do 32 rokov dostane na výplatu 17 780 korún, hoci podľa tabuliek pracovníkov v zdravotníctve by mal dostať 25 510 korún. Zdôraznila, že v prípade vysokoškolských učiteľov nejde len o pedagogickú činnosť, ale až polovicu ich pracovnej náplne tvorí vedecko-výskumná a publikačná činnosť, ktorá v mzde nie je nijako zohľadnená.
Zaujímalo nás, ako sa môže v reálnom živote odraziť nesplnenie kolektívnej dohody na rok 2003. Podľa J. Soškovej reálne hrozí redukcia počtu zamestnancov a podľa odhadov to môže byť až 30 percent. "V takom prípade sa nedá hovoriť o kvalite a musím dodať, že v nijakom štáte Európy, ani v Čechách, ani v Poľsku, ani v Maďarsku sa takto k vysokoškolským učiteľom nezachovali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš