historického šermu. "Venujeme sa prevažne obdobiu gotiky. Posledný rok sme však začali robiť aj obdobie stredovekého Ríma, a to gladiátorské zápasy a hry," povedal nám zástupca Sarusu Vladimír Plocár a pokračoval, že okrem tradičných rytierskych súbojov nacvičujú akrobatické kúsky, žonglovanie či fakírske vystúpenia ako ležanie na klincoch alebo hltanie a pľuvanie ohňa. Každý sa špecializuje na niečo iné. V programe spolku Sarus nechýbajú ani bubeníci či zástavníci (vyhadzovanie a pretáčanie zástav). Ťahákom je aj brušná tanečníčka. Okrem nej majú v Saruse aj jednu šermiarku, väčšinu spolku však tvorí mužské pokolenie. Základ tvorí osem ľudí, ku ktorým sa pridávajú externisti. Spolok združuje rôznych ľudí, majú v ňom zastúpenie študenti, učiteľka, veterinár, sústružník, elektroinžinier, prekladateľka, prevádzkar reštaurácie...
Spolok šarišských šermiarov Sarus sa spolupodieľa na organizovaní každoročného Prešovského trojičného jarmoku a festivalu skupín historického šermu. Okrem toho sa pravidelne zúčastňuje na akciách na Spišskom hrade. Prešovskí šermiari pochodili Slovensko, v zahraničí vystupovali v Taliansku a niekoľkí členovia Sarusu ako výpomoc inej skupine v Maďarsku i Rakúsku. Okrem trávenia času pod hradmi a na stredovekých hostinách, prípadne svojpomocná výroba kostýmov a nástrojov, ich vo svojom hobby lákajú aj ďalšie veci. "Spája sa v tom adrenalín, záľuba v histórii i cestovanie."
Členovia spolku spolupracujú s nestorom slovenského historického šermu Petrom Kozom, u ktorého navštevujú aj školy šermu. Tie začnú od januára, momentálne majú rytieri chvíľu pauzu. Sezóna im začína v marci, keď sa oteplí. V zime vystupujeme výnimočne, ak ich pozvú na nejaký ples či párty.
Teraz ich čaká ešte jedna povinnosť. V sobotu sa stretnú terajší i bývalí členovia Sarusu s kamarátmi v prešovskom klube Kostitrasu - Ryba v stene. "Chceme trochu prebudiť záujem o historické tradície," uviedol V. Plocár, ktorý informoval o nábore nových členov spolku Šariš. Záujemcovia môžu každý pondelok, utorok a štvrtok, v čase medzi 19. a 20. hodinou, navštíviť tréning v telocvični ZŠ Sládkovičovej v Prešove (vchod zozadu). Môžu si pozrieť tréning šermiarov alebo sa doň hneď aj zapojiť. "Vekovo to nie je obmedzené, ale odporúčame vek od 15 rokov. A dôležitá je, samozrejme, dobrá fyzická kondícia."
Vladimíra Plocára sme sa opýtali aj na to, či je medzi šermiarmi tuhá konkurencia. Ako je známe, len v Prešove pôsobí aj súbor Cohors. "Tu v Prešove to nepociťujeme. Nekradneme si navzájom akcie, nemali sme žiadny konflikt." Vo svete zvyknú využívať takéto šermiarske skupiny vo filmoch. Na Slovensku sa však takmer žiadne netočia. Podľa Plocárových slov jeden z členov Sarusu chodí na kaskadérske kurzy a je zaradený v databáze, i keď si zatiaľ nezahral. Ďalší síce neuspel v konkurze na Jánošíka, no získal inú zákazku, hrá v reklame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš