záverov výberovej komisie by sa riaditeľom mal stať Ladislav Sedlačko, ktorý v DSS na Volgogradskej už vo funkcii riaditeľa pôsobil. Pri záverečnom hodnotení dostal totiž od členov výberovej komisie o pol bodu viac ako v súčasnosti poverený riaditeľ Jozef Hajzuš.
Vedúci sociálneho odboru úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Anton Blajsko medzitým prišiel s návrhom DSS na Volgogradskej ulici v Prešove rozčleniť na dva samostatné inštitúcie - pre ľudí s telesným postihnutím a s mentálnym či kombinovaným postihom. "Ide o veľkokapacitné zariadenie, druhé najväčšie v rámci Prešovského samosprávneho kraja. Má 155 klientov, o ktorých sa stará 112-členný personál," dôvodí. Rozdelením by sa, ako tvrdí, našlo riešenie aj pre autistické deti v Prešovskom kraji.
Podľa Blajska sa totiž Hajzuš viacej rozumie do sféry telesného postihnutia, lebo sám je takto postihnutý a "Sedlačko je zase odborník pre mentálny handicap".
Minulý týždeň, ako sme v novinách už informovali, navštívila DSS na Volgogradskej podpredsedníčka Národnej rady SR Zuzana Martináková a poslanec Peter Bódy. Dôvodom bola petícia 96 obyvateľov domova, ktorí nesúhlasili s personálnymi zmenami vo vedení a tiež s rozdelením domova na dve časti.
Na tomto stretnutí odzneli viaceré obvinenia týkajúceho sa bývalého riaditeľa L. Sedlačka. Išlo okrem iného o jeho prístupom ku klientom. Hoci Martináková a Bódy svorne skonštatovali, že personálne záležitosti sú výlučne v kompetencii VÚC, zdôraznili, že je neprípustné, aby sa v takých dôležitých otázkach rozhodovalo bez zohľadnenia názorov obyvateľov domova. Spomenula sa aj medzinárodná charta, ktorú Slovensko parafovalo a ktorá takýto postup vyslovene požaduje.
Vedúci sociálneho odboru úradu PSK však má na záležitosť iný názor. Tvrdí, že v žiadnej medzinárodnej dohode neexistuje ustanovenie, aby klienti rozhodovali o tom, kto má byť riaditeľom. "Môžu podávať sťažnosti na porušovanie ich ľudských práv," dodáva. Na adresu petície, ktorú malo podpísať 96 klientov DSS, uviedol, že žiadnu zatiaľ nevidel, takže nevie k čomu sa má vyjadrovať. Zdôraznil i to, že nie je pravdou, že Ladislav Sedlačko nemal v čase, keď bol riaditeľom DSS, dôveru klientov. "Pritom v roku 1999 bol prepustený na dlažbu, bez uvedenia dôvodu. My tendenciu takto prepúšťať ľudí nemáme," dodal.
Čo sa týka výberového konania, Blasjko uviedol, že nie Sedlačko, ale Hajzuš za ním chodil, "chcel, aby som ho preferoval". Podľa jeho slov mu Hajzuš počas výberového konania veľmi múdro objasňoval, čo všetko chce v zariadení v budúcnosti urobiť, tak sa ho opýtal, prečo to neurobil doteraz. Na adresu riaditeľa Hajzuša ešte dodal, že v tomto roku z domova sociálnych služieb vyhodil 40 ľudí. "Išlo o odborníkov, ktorých toto zariadenie potrebuje."
V tejto súvislosti sme sa A. Blajska opýtali, ako vo výberovom konaní bodoval on. "Robil som to podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia. Sedlačka som hodnotil lepšie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš