úradu Justičnej polície (OÚ JP) v Prešove. "Spis bol pridelený konkrétnemu vyšetrovateľovi," tvrdí riaditeľ OÚ JP Jozef Vasilenko. Práca na obvinení konkrétnej osoby z trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti sa podľa neho nemôže opierať len o výsledok súdnoznaleckej pitvy. "Budeme kontaktovať odborníkov z gynekologicko-pôrodníckeho ústavu v Bratislave," tvrdí.
Prešovčanka Ľubica Tiňová zomrela po septembrovom pôrode syna v prešovskej starej pôrodnici. Viac ako päť kilogramov vážiaceho chlapca priviedla 37-ročná mamička na svet spontánnym šesťhodinovým pôrodom. Komplikácie, ktoré nastali pri pôrode, nevyriešil ani rad nasledujúcich operácií. Šesť dní po pôrode pacientka hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti zomrela na krvácanie do mozgu. Novorodenec prvý kontakt so svetom prežil s poškodením nervov a následnou parézou ľavej hornej končatiny.
Vyšetrovanie prípadu robia vo vlastných radoch i prešovskí zdravotníci. Podľa riaditeľa nemocnice Petra Biroša aj oni čakajú na odborné posudky gynekológov a pôrodníkov, ktorých má vybrať Ministerstvo zdravotníctva SR. Riaditeľ na začiatku vyšetrovania zdravotníckej komisie sľúbil, že po objasnení prípadu vyvodí mimoriadne tvrdé dôsledky voči všetkým, ktorí pri pôrode zlyhali.
Zatiaľ ide o dve obmedzenia. Lekárka, pri ktorej nebohá matka spontánne porodila viac ako päťkilogramového syna a zomrela, dostala zákaz operovať a zúčastňovať sa pôrodov. Súkromný lekár, ktorý sa venoval pacientke po pôrode, prišiel o služby na oddelení, kde k udalosti došlo. Na ďalšie kroky potrebuje hmatateľnejší dôkaz. "Urobil som zatiaľ všetko, čo bolo v mojich silách. Odstavil som ju od ďalších možných činov a podal som to na riešenie ďalej," uviedol P. Biroš.
Podozrivá lekárka chodí podľa riaditeľa do práce, nerobí však pôrody ani operácie. Plat má tabuľkovo upravený a je podľa riaditeľa odrazom skutočne vykonanej roboty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš