školských rád (MŠR). Po jednom členovi do nich priamo kooptovali okresné úrady a mestá. V MŠR sú zastúpení pedagogickí pracovníci, nepedagogickí pracovníci školstva, rodičia detí ako aj odborovej organizácie. Práca MŠR začne tento týždeň, kedy na ustanovujúcich schôdzach si jej členovia zvolia predsedov. Vo Vranove sa "slávnostná inaugurácia" MŠR uskutoční na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
O pôsobení týchto rád a ich kompetenciách zostáva ešte veľa nejasnosti. So zákona o školskej samospráve im vyplýva právo presadzovať verejné záujmy a záujmy rodičov a pedagógov v oblasti výchovy a vzdelávania a zároveň aj plnia funkciu verejnej kontroly. Vo Svidníku a Vranove nad Topľou sme sa však stretli s rozdielnymi prístupmi k zaradeniu týchto rád v hierarchii samosprávnych orgánov. Vedúci odboru školstva Mestského úradu vo Svidníku Ján Mihalik sa k tejto otázke vyjadril: "Volal som na legislatívny odbor ministerstva školstva, kde mi povedali, že je to len poradný orgán pre primátora. Rada by mala upozorňovať na zlepšenia, ktoré by sa dali urobiť, a slúži pre lepšiu informovanosť primátora." Čo znamená, že jej zloženie neschvaľuje mestské zastupiteľstvo.
"To je hlboký omyl," vyjadril svoj názor primátor mesta Vranov nad Topľou a prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška: "Paragraf sedem zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve hovorí, kto vykonáva školskú samosprávu. Sú to Rada školy, Obecná školská rada, Územná školská rada a Žiacka rada. Rada školy vzniká pri škole, ale nie je to poradný orgán riaditeľa školy. Je to samostatný samosprávny orgán. Tieto rady posudzujú a vyjadrujú sa k činnosti škôl a školských zariadení, k činnosti orgánov miestnej štátnej správy, orgánov obcí a samosprávnych krajov z pohľadu školskej problematiky. Teda ak majú právo sa vyjadrovať aj k činnosti orgánov miestnej štátnej správy a orgánov obcí a samosprávnych krajov, tak sú to nezávislé inštitúcie školskej samosprávy. Tak som to chápal vždy, že je tu určitý partnerský vzťah."
Vo Vranove nad Topľou preto pri zriaďovaní MŠR postupovali podobným spôsobom, aké boli použité pri voľbách územných školských rád a iných orgánov školskej samosprávy. Takisto je pravdou, že o všetkých zásadných otázkach školstva bude rozhodovať obecné a mestské zastupiteľstvo v rozsahu, ktorý dovoľuje zákon. Práve školské rady majú právo kontrolovať jeho dodržiavanie. Do akej miery však budú ich vyjadrenia rešpektované? "Moja predstava je taká, že mestské školské rady by mali mať dôležité slovo. Samozrejme, vždy záleží na tom, ako poslanci zastupiteľstiev budú brať toto slovo
do úvahy," dodal M. Muška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš