rešpektovať sľúbenú valorizáciu miezd učiteľov, vyvolali neistotu medzi pracovníkmi v rezorte školstva. V prípade valorizácie ide totiž o 8 percent k platu pre nepedagogických pracovníkov a o 5 percent pre učiteľov. Odborová organizácia (OZ) Pracovníkov školstva a vedy (PŠaV) pre základné školstvo si položila otázku, či bude v takom prípade platiť aj bývalou vládou parafovaná kolektívna dohoda na rok 2003. Podľa nej sa v rozpočte malo počítať s navýšením o 2,3 miliardy korún na valorizáciu miezd.
Táto neistota sa stala dôvodom na zvolanie mimoriadneho celoslovenského stretnutia výboru OZ PŠaV pre ZŠ. To by sa malo uskutočniť už zajtra v Bratislave. "Otázkou je, či neuznaním valorizácie nebudeme s platmi v mínuse a či vláda uzná aj dohodnuté 2 percentá k platom na dôchodkové pripoistenie, ale aj ďalšie body dohody. Napokon, súčasný minister školstva bol v čase podpísania dohody štátnym tajomníkom," povedala nám v tej súvislosti krajská predsedníčka OZ PŠaV pre ZŠ v Prešove Anna Kizivatová. Nevylúčila ani možnosť následných protestných akcií v čoraz širšej základni členov OZ PŠaV.
Keďže učitelia len nedávno prešli významnými zmenami v súvislosti s prechodom pod samosprávy, zaujímalo nás, či a aké odozvy sú po takmer dvoch mesiacoch smerom k odborom. Krajská šéfka A. Kizivatová neskrývala, že hoci sa medzi učiteľmi pohybuje veľa rokov, niektoré súčasné prístupy starostov ju, mierne povedané, prekvapujú. "Niektorí vôbec nerešpektujú mieru vyučovacej povinnosti a pracovný poriadok, kde je zohľadnený pracovný čas. Učiteľom nariaďujú 8-hodinovú pracovnú dobu a trvajú na nej. Také signály máme z rôznych obcí Prešovského kraja."
Keď sme ju požiadali o konkrétny príklad, uviedla školu v Medzanoch, kde starosta trvá na tom, aby učiteľky materskej školy pracovali od 6. do 14. a od 9. do 17. hodiny. O stanovisko k tejto situácii sme teda požiadali starostu Jozefa Kipikašu (na obr.). "Je to pravda. Upravili sme pracovnú dobu v materskej škole, aby sme vyšli v ústrety rodičom, ktorí dochádzajú do zamestnania. Ak by svoje deti nemohli umiestniť v zariadení ešte pred odchodom do práce, tak potom sa pýtam, načo by tu materská škola bola. Ja som toho názoru, že škôlka je tu pre deti, nie pre pracovníčky." Svoje tvrdenie podložil aj argumentom, že po úprave režimu im pribudli do predškolského zariadenia aj ďalšie deti z okolitých obcí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš