Korzár logo Korzár Spiš

Rozdrobené vlastníctvo lesov na Spiši a Šariši je v rámci Slovenska doslova raritou

Prešov - Hoci sa v odborných aj laických kruhoch už dlho hovorí o Národnom certifikáte lesných porastov súvisiacich s požiadavkami EÚ a možnosťou

vstúpiť spracovateľom dreva na medzinárodné trhy, z celkovej výmery porastov na Slovensku predstavuje certifikovanú plochu len 5 percent.

Ide o porasty, ktoré obhospodaruje štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, Odštepný závod (OZ) v Prešove. Prešovský manažment totiž prijal ponuku medzinárodnej neziskovej spoločnosti Forest Stewardship Council (FSC) a vstúpil do certifikačného procesu. Ako zdôraznil riaditeľ OZ v Prešove Ing. Leonard Vaverčák (na obr.), certifikácia lesa je proces inšpekcie porastov za účelom overenia dodržiavania hospodárenia podľa dohodnutých štandardov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tento proces zároveň kontroluje zdroj a pohyb produktov z lesa na trh a je nespornou výhodou pri ponuke dreva a finálnych výrobkov na svetových trhoch. "Celosvetové zákonné podmienky sú podobné, ako na Slovensku. Museli sme len dokázať, že zákony dodržiavame a certifikát sme získali bez problémov v decembri 2001. Tento rok sme ho v audite úspešne obhájili za účasti kontrolnej skupiny z ústredia FSC," uviedol.

Zaujímali nás výhody certifikácie a či sa jeho získanie odrazilo aj finančne. "Výhody sú predovšetkým v prístupe pre 'lesákov' aj spracovateľov dreva na nové trhy. Výrobcovia nás doslova žiadajú o certifikované drevo, najmä na výrobu nábytku, lebo ich odberatelia v zahraničí to požadujú. Nedá sa ešte hovoriť o finančnom vyjadrení prínosu certifikátu, ale dopyt je taký, že by sme mohli predať o sto percent kubíkov dreva viac, ako v skutočnosti predávame."

SkryťVypnúť reklamu

Prešovský OZ obhospodaruje v súčasnosti 42-tisíc hektárov lesa od Tatranskej Štrby až po Bystré v okrese Vranov nad Topľou. Ide teda o časť Spiša a Šariša rozdelenú pohorím Branisko na dve oblasti. Toto obrovské územie v dvoch krajoch a 11 okresoch je však doslova rozbité vlastníckymi vzťahmi.

V tej súvislosti nás zaujímalo, ako postupuje majetkové vysporiadanie, keďže pôvodná výmera lesnej plochy bola 120-tisíc hektárov. "Odovzdali sme už 65 percent z celkovej výmery porastu, teda realizovali sme už 1 212 žiadostí od súkromníkov, urbárskych spoločností, cirkví, miest a obcí. Rozdrobené vlastníctvo na Spiši a Šariši je v rámci Slovenska doslova raritou."

Na druhej strane majetkové vysporiadanie má dopad aj na zamestnanosť v OZ Prešov. Podľa L. Vaverčáka tento rok klesol priemerný stav technicko-hospodárskych pracovníkov na 135 a robotníkov na 321. Keďže ide o sezónnu prácu, časť robotníkov prešla na živnosť. V režime objednávok voči živnostníkom sa už realizuje 80 percent ťažby, 16 percent odvozu a 30 percent pestevnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka objemu výroby, za prvých deväť mesiacov tohto roku ide o 83-tisíc kubíkov drevnej hmoty, hoci predpoklad na rok hovorí o 107 tisíckach. V porovnaní s rovnakým obdobím vlani je to o 10-tisíc kubíkov menej.

Keďže v posledných rokoch boli ceny dreva stabilné, zaujímali nás tržby, prípadne plánovaný hospodársky výsledok tohto roku. Podľa slov riaditeľa, plánované tržby sú v objeme 160 miliónov. K 30.septembru dosiahli úroveň 116 miliónov korún. V súvislosti s hospodárskym výsledkom pripomenul, že plánovaná strata je 14 miliónov korún, ale tú v konečnom dôsledku môžu ovplyvniť dotácie na pestevnú činnosť.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 261
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 345
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 158
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 200
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 840
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 333
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 248
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu