Dôvodom je podľa slov riaditeľky TG Anny Ondrušekovej fakt, že od čias komunizmu až do dnešných dní prebiehajú v budove zásahy, ktoré narúšajú jej historický charakter.
"Myslím si, že zapísaním Elektrárne do zoznamu historických pamiatok dosiahneme, aby sa skončilo s necitlivou devastáciou objektu, ktorá prebiehala od konca päťdesiatych rokov až dodnes. Zároveň chceme pre mesto zachovať dominantu, ktorá ho charakterizuje," uviedla pre náš denník A. Ondrušeková.
Budova aj s priľahlým areálom patrí mestu Poprad. TG má Elektráreň od mesta v dlhodobom, 50 ročnom prenájme. Mesto dostalo schátralú budovu do svojho majetku po roku 1989.
Budova Elektrárne nachádzajúca sa neďaleko železničnej stanice bol spustená do činnosti v roku 1912. Pôvodne slúžila ako parná elektráreň pre neďalekú strojársku fabriku. Parnú turbínu do nej inštaloval firma Siemens, ktorá na trhu pôsobí dodnes. Po nástupe komunizmu k moci sa v objekte robilo všetko možné. Neopravoval sa však. Posledný podnik, ktorý v budove sídlil bolo Chladiarenstvo.
V posledných rokoch sa napriek nedostatku financií na záchranu objektu veľa urobilo. Naposledy bola kompletne zrekonštruovaná strecha. Vymenili sa krovové trámy. Krytina, ktorá bola použitá farbou aj materiálovo kopíruje tú spred takmer sto rokmi.
Rozhodnutie musí vydať Ministerstvo kultúry. Ak by sa Elektráreň stala kultúrnou pamiatkou, podľa zákona by vlastníkovi nehnuteľnosti vyplynuli viaceré povinnosti. Akékoľvek zásahy, či rekonštrukcie by museli byť konzultované s príslušným Pamiatkovým úradom.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš