slávnostná prezentácia Prešovského samosprávneho kraja. Predseda PSK Peter Chudík nazval tento región krajom príležitostí a hoci neskrýval jeho nedostatky, zdôraznil, že jeho skryté kvality sa oplatí objaviť.
"Kraj má najvyššiu nezamestnanosť, najnižší hrubý domáci produkt aj mzdy, ale tiež množstvo predností. Ide o cenné kultúrne a historické pamiatky či nenarušené prírodné krásy. Tiež dostatok voľnej pracovnej sily s primeraným vzdelaním a voľné kapacity pre priemyselné zóny. Verím, že v roku 2004 sa spolu s Košickým krajom stane súčasťou Šengenskej hranice," povedal predseda PSK.
Po podrobnejšej prezentácii Šariša, Zemplína a Spiša riaditeľ Úradu PSK Alexander Ernst hovoril o prioritách hospodárskeho a sociálneho rozvoja a o vízii, podľa ktorej sa Prešovský kraj stane konkurencieschopným regiónom s vybudovanou infraštruktúrou a využiteľnosťou existujúcich zdrojov.
Prvý prorektor Prešovskej univerzity Imrich Belejkanič predstavil hosťom univerzitu so 6 fakultami, troma odbornými pracoviskami a rozvojovými plánmi do budúcnosti. "Pracujeme na vytváraní podmienok pre prijímanie zahraničných študentov na našu univerzitu. Isté východisko vidíme aj vo väčšej mobilite študentov, učiteľov a vedeckých pracovníkov univerzity smerom k zahraničným vzdelávacím inštitúciám," uviedol.
Rastislav Stolárik zo Združenia podnikateľov Slovenska prezentoval túto stavovskú organizáciu a aj prvé kroky spolupráce s PSK. Podčiarkol, že sa usilujú prispieť k vybudovaniu modernej ekonomiky a prostredia, kde platí rovnosť šancí a kde sa oplatí podnikať. Neskrýval však ani problémy s byrokraciou a korupciou v našom prostredí či nedostatky vo vymožiteľnosti práva.
Riaditeľka Prešovskej regionálnej komory (PRK) Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Helena Virčíková popri prehľade o exporte, importe a tržbách firiem v kraji, informovala tiež o spoločných projektoch so zahraničnými partnermi či o spolupráci s obchodnými zastúpeniami veľvyslanectiev na Slovensku. Zdôraznila, že tento región má isté špecifikum. "Z Prešova je ku každej hranici susedných štátov menej ako 100 kilometrov a bolo by hriechom nezamýšľať sa nad cezhraničnou spoluprácou. Podstata je v tom, aby sme sa nespoznávali až v Európskej únii a využili na to čas, ktorý je teraz."
Na novinársku otázku, čo očakáva od podobných prezentačných podujatí reagovala, že v každom prípade je dôležité dať o sebe svetu vedieť. Po zdvorilostných stretnutiach potom môžu nasledovať už systematickejšie s konkrétnymi návrhmi na spoluprácu. "Je dobré, že sa Prešovský kraj zviditeľňuje, že si čiastočne priznávame aj nedostatky, hľadáme a vidíme riešenia do budúcnosti," dodala.
Jej slová v istom zmysle potvrdil aj Estanislao de Grandes Pascaul, veľvyslanec Španielskeho kráľovstva. "Dôkladne sme sa zoznámili so situáciou v Košickom aj Prešovskom kraji. Teraz sme si vedomí potreby spolupracovať s regiónmi na východe Slovenska a hľadať konkrétne možnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš