Ide o informačnú kampaň, ktorú organizuje Európska agentúra so sídlom v španielskom Bilbau v 15 členských štátoch EÚ, ale aj mimo nej.
Každá krajina si zvolí októbrový týždeň podporných aktivít sama. Na Slovensku bude prebiehať od 21. do 25. októbra 2002. Organizátori, od ministerstiev práce, sociálnych vecí a rodiny, zdravotníctva, školstva, Národného inšpektorátu práce až po Centrá poradensko-psychologických služieb a Konfederácie odborových zväzov SR zvolili pre tohtoročnú kampaň jednotné motto, ktorým je Týždeň boja proti stresu na pracoviskách.
Zaujímalo nás, aké podujatia sa budú v rámci kampane konať v Prešovskom kraji. Podľa informácie hlavného inšpektora Inšpektorátu práce v Prešove Júliusa Priputena okrem 15. Medzinárodnej konferencie v Starej Lesnej v dňoch 21. a 23. októbra, uskutoční sa celý rad ďalších podujatí. "Na prešovskom Inšpektoráte práce v budove bývalej Geodézie na Konštantínovej ulici od 8. do 17. hodiny v rámci dní otvorených dverí bude pre verejnosť priestor na poradenstvo aj podávanie podnetov v tejto oblasti. Poradenstvo bude zabezpečované v spolupráci s Centrom poradensko-psychologických služieb v Prešove. Všetci inšpektori tiež pri kontrolách počas tohto týždňa upozornia zamestnávateľov na problém stresu a násilia na pracoviskách a podobne." Odborní pracovníci tiež do konca tohto roku zrealizujú jednu prednáškovú hodinu vo všetkých základných a stredných školách, pričom budú prezentovať ochranu proti stresu, mobingu a násiliu. Konfederácia odborových zväzov SR a jej základné organizácie si zvolili za cieľ rokovať so zamestnávateľmi o tejto problematike a formách prevencie.
Ako ďalej J. Priputen zdôraznil, pracovný stres spôsobuje viac ako štvrtinu dvojtýždňových a dlhších absencií v práci v súvislosti so zdravotnými problémami. Údaje z roku 1999 odhadujú, že pracovný stres stojí členské štáty EÚ minimálne 20 miliárd eúr ročne. Stres vedie nielen k takým stavom, ako sú depresie, úzkosť, vyčerpanosť a srdcové poruchy, ale spôsobuje aj poruchy v produktivite, kreativite a konkurencieschopnosti. V neposlednom rade ovplyvňuje aj nárast pracovnej úrazovosti.
"Po bolestiach chrbtice je pracovný stres druhým najčastejším problémom súvisiacim s prácou. V rámci EÚ tento problém ovplyvňuje až 28 percent pracovníkov. Začína sa zvyčajne vtedy, keď požiadavky pracovného prostredia prevyšujú schopnosť zamestnancov ich splniť, alebo kontrolovať. Stres môžu spôsobiť aj fyzické riziká ako je hluk, vysoká teplota, tlak na vysoký výkon, šikanovanie a násilie v práci," dodal hlavný inšpektor práce.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš