vyschnúť do ďalšieho dažďa. Odráža sa to aj na zakladaní budúcej úrody. Doteraz stihli zasiať ozimnou pšenicou 4 882 hektárov, ale je to len 68 percent z odporúčanej plochy. S osevom ozimného jačmeňa, raže a tritikale sú na tom percentuálne oveľa lepšie, lenže v tomto prípade ide len o niekoľkostohektárové plochy.
"Dúfam, že sa konečne raz počasie zmení, lebo aj niektoré dobré poľnohospodárske podniky nemajú poosievané. Aj keď je po agrotechnickom termíne, verím, že využijú čas do konca októbra. Ide nám hlavne o ozimnú pšenicu, lebo tá teraz v jeseni je podstatnou u obilnín," vyjadril nášmu denníku svoju nádej riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč. Poľnohospodári stihli už zasiať repku olejnú na 4 554 hektároch, čo je o 13 percent viac ako bolo odporúčané. Ekonomicky je táto plodina pre poľnohospodárske podniky výhodná, takže plochy s ňou v prešovskom regióne dosahujú okolo 12 percent ornej pôdy, čo je už maximum jej možného využitia.
Obilniny však v prešovskom regióne aj naďalej zostávajú prioritou. Skutočnosť, že ozimná pšenica ešte nie je zasiata na 32 percentách plánovanej plochy a je už po agrotechnickom termíne, však vyvoláva obavy, či sa poľnohospodárom regiónu podarí dopracovať k výsledku, aký dosiahli pri tohtoročnej žatve, kedy u obilnín sa mohli pochváliť výnosom 3,13 tony z hektára. V tomto roku, kedy poľnohospodári na Slovensku zaznamenali pokles úrody u obilnín, v prešovskom regióne dosiahli oproti minulému roku jej nárast o 0,52 tony z hektára. Reálnosť obáv ukáže budúcoročná žatva. Hoci treba pripomenúť, že v minulom roku škodcovia a choroby napadli predovšetkým skôr zasiate obilniny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš