Korzár logo Korzár Spiš
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Karol Mitrík: "Odchádzam veľmi bohatý..."

Spišská Nová Ves Karol Mitrík po ôsmich rokoch odchádza z postu primátora Spišskej Novej Vsi. Minulý týždeň zložil poslanecký sľub a stal sa

poslancom Národnej rady SR. V slovenskom parlamente bude pôsobiť vo výbore pre verejnú správu. Vedie SDKÚ v Košickom kraji, je poslancom zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja.

Po ôsmich rokoch opúšťate primátorské kreslo na radnici. Keď sa obzriete do minulosti, čo považujete za svoj najväčší úspech? Na čo ste hrdý?

"Obdobie posledných štyroch rokov bolo obdobím istej stabilizácie a pokoja. Vnútorne nemôžem byť spokojný s tým, čo sa dosiahlo, to by ani nebolo dobré. Na druhej strane si ani nevyčítam, že sme urobili málo. Z minima sme vyťažili maximum. Mnoho rozhodnutí na úrovni mesta je totiž závislých od peňazí. Človek môže mať veľké plány a ciele, no tie sú vo väčšine prípadov spojené aj s financiami. Teší ma, že sme stabilizovali ekonomiku mesta, čo dokumentujú aj ratingy a každoročné audity. Ako príklad aktivít, ktoré ma tešia, spomeniem ukončenie rekonštrukcie Panorámy. Iste, za tieto peniaze sa dali urobiť aj populárnejšie akcie, ktoré by viac rezonovali medzi občanmi, napríklad ak by som sa s 50 miliónmi pustil do regenerácie námestie, určite by to bolo viac vidieť ako v prípade Panorámy. Ale ten osobný egoizmus som dal nabok, povedal som si je tu 82 rodín v núdzi, je to budúca generácia, ktorá potrebuje vyrastať v dôstojných podmienkach. Preto som povedal - pusťme sa do Panorámy a ak nám ostanú peniaze, snáď budeme pokračovať v regenerácii námestia ďalej. Nemôžem nespomenúť priemyselný park. Uvedomujem si, že je potrebné získavať finančné zdroje zvonka. Myslím, že sme boli úspešní na priemyselný park príde 120 miliónov korún, 28 miliónov na kúpu pozemkov na priemyselný park, pre BIC 14 miliónov, 22 miliónov ako dotácia na Panorámu, ďalšie 3 milióny na nájomné byty na Vilčurni. Ak to spočítame, je to slušný peniaz, ktorý sme dotiahli do mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Obráťme to naopak. Čo považujete za chybu vo svojom primátorskom pôsobení? Čo by ste dnes urobili inak?

"Myslím, že nie všetky veci sa nám podarili na sto percent. Nie som vnútorne spokojný, že sa stavia čerpacia stanica pri Hornáde, hoci som na to dal súhlas a figuruje tam môj podpis. Nepredpokladal som ani vo sne, že to ministerstvo životného prostredia tak hladko schváli.

Nie je to celkom prezieravé rozhodnutie mesta, ale je na svete. Priznám sa, že mám aj istý pocit viny. Hryzie ma svedomie, že som istej skupine ľudí znepríjemnil život. Na druhej strane si nemôžeme zakrývať oči pred rastúcou motorizáciou. Ak mám dobré informácie, za posledných šesť rokov pribudlo v okrese 10-tisíc áut. Mnoho ľudí je denno-denne odkázaných na dopravu autom. Takže aj túto službu v meste treba, tento servis pre motoristov je potrebné zabezpečiť."

Skryť Vypnúť reklamu

Práve v súvislosti s benzínovou stanicou Shell je tu aj

otázka čitateľa Milana P., ktorý sa pýta: Nemyslíte si, že ste to prehnali s výstavbou benzínky? Je charakterné povoliť výstavbu benzínovej stanice na brehu Hornádu?

"Územný plán mesta počítal s takouto infraštruktúrou. Na nábreží mala byť sféra služieb. V stavebnom konaní sa vyjadrujú aj ďalšie inštitúcie, medzi nimi Štátny zdravotný ústav a Povodie Bodrogu a Hornádu, ktoré má bdieť nad ochranou toku. Spoliehali sme sa na to, že aj tieto inštitúcie sa k tomu vyjadria erudovane, s odbornosťou. Náš územný plán nehovoril o tom, že benzínka tam nemôže byť. Ale k tomu bolo treba množstvo súhlasov, medzi nimi aj týchto dvoch dôležitých inštitúcií, ktoré sa vyjadrujú vo vzťahu k bývaniu a k samotnému toku Hornádu."

Skryť Vypnúť reklamu

Vráťme sa ešte ku komunálnym voľbám. Prečo ste sa rozhodli vzdať kandidatúry na primátora a prečo na poslednú chvíľu?

"Dá sa povedať, že to bolo na poslednú chvíľu. Mám rád plnohodnotnú robotu. Veľmi som zvažoval, či je vôbec možné plnohodnotne vykonávať prácu tu i v parlamente. Prácu na úrade poznám, viem, že si vyžaduje celého človeka. Pýtal som sa ľudí z parlamentu na ich názor, niektorí vravia, že sa to dá zvládnuť, no boli aj také názory, že ak človek chce odviesť poctivú robotu, nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. Rozhodol som sa, že nebudem kandidovať a už po prvej schôdzi Národnej rady SR vidím, že som urobil dobre."

Akého nástupcu si predstavujete v kresle primátora?

"Želám si, aby bola zachovaná kontinuita. Som presvedčený, že sa uberáme dobrým smerom, v mnohých oblastiach sme dokonca príkladom pre iné mestá. V prvom rade budem podporovať pravicového kandidáta, ktorý mi dáva záruku, že v stratégii, ktorú sme pripravili, sa bude pokračovať. A nielen pokračovať, ale hlavne nebúrať úrad a netraumatizovať ľudí. Som presvedčený, že tu máme schopných ľudí, ktorí už čosi dokázali a bol by som veľmi smutný, ak by tu začalo nejaké čistenie. A také informácie ku mne došli počkajte, keď ja prídem, neostane tu kameň na kameni. Toto ma, priznám sa, straší."

Viete si predstaviť na poste primátora človeka z opozičnej strany alebo strany, ktorá nie je zastúpená v súčasnom parlamente?

"Občania rozhodnú, sme demokrati, takže sa musíme ich rozhodnutiu podriadiť. Nech by tu sedel ktokoľvek, dôležité je, aby zachoval kontinuitu. Ja v žiadnom prípade neodchádzam z mesta. Chcem byť nápomocný kolegovi, ktorý nastúpi po mne. Prežil som dobu, keď som mal ako primátor v rokoch 1994-98 v Bratislave zatvorené dvere. Nech by tu sedel ktokoľvek, bolo by to na škodu všetkých obyvateľov, keby sme primátorovi nepomáhali. Budem podporou pre každého, ak príjme pomocnú ruku. Ideálne by bolo, ak by to bol pravicový kandidát, pretože predsa len by tie dvere boli viac otvorené. Žiaľ, ešte nie sme po reforme, vládne centralistický model a prerozdeľovanie v Bratislave. Istá forma lobizmu je, či si to chceme priznať alebo nie. Ak príde nový človek, ktorý nie je v tých dverách uvedený, treba, aby mu ich niekto otváral."

Odchádzate z komunálnej politiky bohatší, ako ste boli v čase, keď ste do nej vstupovali? Myslím tým duchovné, ale aj materiálne bohatstvo...

"Čo sa týka vnútorného obohatenia, odchádzam veľmi bohatý. Za 12 rokov na úrade som nadobudol rozhľad, skúsenosti, aké by som asi nezískal nikde inde. To platí aj vo vzťahu k ľuďom. Za tie roky som si vypočul množstvo tragédií, mnohým ľuďom som sa snažil pomôcť, mnohým som aj pomohol. A keď som aj priamo nepomohol, tak som sa snažil vliať aspoň nádej. Mnohokrát ľudia prichádzali s absurdnými požiadavkami, o ktorých som už dopredu vedel, že sa nedajú splniť, ale aj napriek tomu sa snažil uviesť ich myslením do reálnej roviny. To sú skúsenosti, ktoré by som inak nezískal. No a materiálne môžem povedať, že za toto obdobie to veľmi slušne živilo moju rodinu. Ako technik som vo výrobe odrobil 25 rokov, tie príjmy stačili na slušné prežitie, ale človek nemohol vyskakovať. Dnes sa mi podarilo zrekonštruovať rodičovský dom a moje dve deti vyštudovali na vysokej škole. To je ten najväčší kapitál, ktorý mám. A ešte je tu záhrada, ktorú máme už 25 rokov. To je všetko, čo mám."

Poďme k otázkam čitateľov. Pán Ivan J. sa pýta, či bude mesto pomáhať hokeju. Považujete podporu hokeja zo strany mesta za dostatočnú?

"Ak to porovnávam s inými mestami, myslím si, že hokeju dávame dosť. Boli sme medzi prvými mestami, ktoré vzali zimný štadión a jeho prevádzku pod svoje krídla. Vytvorili sme podmienky nielen pre seniorsky klub. Je tu aj vyše 250 detí, ktoré hrajú juniorské súťaže. Pomáhame aj veľkému hokeju. Myslím, že mesto robí maximum. A ak máme byť spravodliví, nemôžeme robiť pre hokej viac."

Čitateľ Dušan B. sa pýta: "Uveďte, prosím, aké veľké sumy úplatkov ponúkajú stavebné firmy za víťazstvo vo výberových konaniach na stavby na území mesta."

"Veľmi rád na toto odpoviem. Mnohí podnikatelia a dodávatelia boli sklamaní, pretože nie som obchodník s dažďom. Nikdy som nevyjednával o výškach provízie a snažil som sa vždy, aby tieto súťaže boli transparentné. Nakoniec, v roku 1997 sme zverejnili posledných 70 súťaží, ktoré prebehli na úrovni mesta a bolo krásne vidieť, že sa tam periodicky neobjavuje tá istá firma. Vždy sme sa snažili zachovať regionálny princíp. Opakujem, nikdy som nerobil obchodníka s dažďom, a preto mám čisté svedomie.

Uznávam, je taká doba, že sa firmy snažia o ovplyvňovanie, no vždy som sa snažil zapojiť do rozhodovania široký okruh spolupracovníkov. Takéto veci sú potom veľmi ťažko priechodné. Predsa neprídem o kredit pred svojimi spolupracovníkmi! Oni mali zase obavy, aby neprišli o kredit pred mnou."

Ďalšia čitateľská otázka je od pani Eleonóry P., ktorá sa sťažuje na slabú ponuku káblovej televízie od firmy UPC (kedysi Kabel Plus) vzhľadom na výšku poplatkov. Bude mesto v tomto smere konať?

"Ťažko to je dnes hodnotiť, pretože zmluva s Kabel Plus je záležitosť z roku 1992. Vtedy boli iné podmienky. Boli sme nadšení, že sa nám firmu podarilo dotiahnuť do mesta, že nás to nič nestálo, že máme nízku cenovú hladinu. Mestské zastupiteľstvo to jednomyseľne odhlasovalo a ja v tom čase ako prednosta úradu som musel toto rozhodnutie prijať. Dnes je situácia iná, poplatky za prenos signálu sa vyšplhali na desaťnásobné vyššie sumy. K tomu, že nie je spokojnosť, môžem dodať len toľko je to dohoda medzi občanom a firmou. Iste, dnes som múdrejší, všetci sme múdrejší a dnes by sme sa možno rozhodovali inak."

Ďalšia otázka prišla SMS-kou a týka sa medializovaných garáží na Komenského ulici. Nebolí vás srdce z toho, že na detskom ihrisku sa budú stavať garáže?

"Podľa geometrického plánu, ktorý som videl, nebudú garáže stáť celkom na detskom ihrisku. Zablokoval som predaj pozemkov pod garáže na celom území mesta. Tri roky sme nepredávali pozemky na garáže s tým, že nemáme jasnú koncepciu. Treba nájsť iný, transparentný spôsob predaja. Myslím si, že nové mestské zastupiteľstvo bude musieť prijať zásady odpredaja pozemkov

a nepredpokladám, že to bude inak ako verejnou súťažou."

Je tu jedna anonymná otázka je pravda, že mestskí policajti zarábajú vyše 18-tisíc korún? Nie je to podľa vás priveľa?

"Môže to byť pravda, že zarábajú 18-tisíc korún, ale za prácu nadčas. Základné platy nie sú zďaleka také vysoké, samozrejme, policajti slúžia aj v noci, majú istý počet nadčasových hodín a dostávajú rizikový príplatok. Priemerné zárobky, ktoré sa pohybujú medzi 12 a 15 tisíckami, nie sú v dnešnej dobe nadnesené. Priemerná mzda v SR je 12 600 korún, takže naši policajti sú zhruba na tejto úrovni. Za prácu nad rámec, teda nadčasy im patrí odmena. Nemôžeme nechať čerpať náhradné voľno, pretože ich máme málo a občania žiadajú prítomnosť policajtov v meste. Mnohokrát to je za cenu, že im preplatíme nadčasy."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 865
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 996
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 327
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 628
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 434
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 6 453
 7. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 391
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 347
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 236
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 166
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Druhé kolo, deň tretí. V Košiciach pokračuje testovanie

Vo väčšine obcí je miera pozitivity vyššia ako v samotnom meste.

Testuje sa aj v areáli oceliarní.

V Košiciach organizujú hromadné behy, každý pritom beží sám

K experimentu sa pridali ľudia z Čiech, spod Tatier či od Žiliny.

Skupina potiahne jednotlivca, vysvetľuje Tomáš Gáll, prečo sú skupinové behy dôležité.
Medzilaborce zápasia s nárastom chorých na Covid-19.
Keď lockdown nie je prekážkou, ale príležitosťou pracovať so svojím telom. Alexandra Kurciková popri pohybe vyskúšala aj otužovanie.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Počet úmrtí stúpol o 57, PCR testy odhalili 573 nakazených (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Ilustračné foto.
Petra Vlhová dnes ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora, sledujte zjazdové lyžovanie - 1. kolo LIVE.
Daniel Lipšic.
Turisti v ochranných rúškach sa fotografujú pri vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop