na Gorkého ulici v Spišskej Novej Vsi. Vedúci odboru životného prostredia Ing. Peter Vyparina totiž tvrdí: "Petícia prišla neskoro."
Súčasnému čulému stavebnému ruchu predchádzalo vydanie územného rozhodnutia od okresného úradu. Následne táto inštitúcia odobrila stavbu vydaním povolenia na dopravné a vodné stavby. V týchto dňoch spoločnosť Shell Slovakia, s.r.o., disponuje aj povolením na samotnú hlavnú stavbu. Metropola Spiša bude v tomto prípade raritou. Čerpacia benzínová stanica sa bude totiž nachádzať pár krokov od Hornádu a v bezprostrednej blízkosti rodinných domov. Ich majitelia sú zúfalí a svojimi sťažnosťami oslovujú rôzne inštitúcie, vrátane Úradu vlády SR.
Na otázku, prečo vznikla takáto situácia, odovzdáva okresný úrad čierneho Petra Mestskému úradu v Spišskej Novej Vsi. Hlavný verdikt totiž padol práve v procese vydania územného rozhodnutia. A práve magistrát má plnú moc rozhodnúť o tom, čo sa bude v katastri mesta nachádzať. "Veľmi dlho sme zvažovali, kým sme dospeli k vydaniu kladného stanoviska. Ostatní účastníci taktiež vydali súhlasné stanovisko spolu s okresným úradom, takže máme čisté svedomie. Poučený však touto udalosťou, rozhodol som sa vydať smernicu, podľa ktorej o strategických stavbách na území mesta bude rozhodovať mestská rada," vyjadril sa primátor mesta Ing. Karol Mitrík.
Spomínané územné rozhodnutie vydal okresný úrad aj na základe kladných stanovísk ostatných priamych účastníkov stavby. Okrem mesta ide o okresného hygienika (ten jediný mal námietky, kladné stanovisko dal až štátny krajský hygienik) a správcu vodného toku Hornád. Podľa P. Vyparinu v začiatočnom procese sa neozvali ani bezprostrední susedia. "Všetko sa dialo v súlade s verejnou vyhláškou. Na verejných tabuľách bol pätnásť dní oznam ohľadom začatia územného konania," tvrdí P. Vyparina.
Naopak, susedia tvrdia, že o ničom nevedeli. "O plánovanej výstavbe sme sa dozvedeli, až keď bolo vydané územné rozhodnutie, a to od poslanca mestského zastupiteľstva," tvrdí susedka, ktorá je najviac postihnutá. Prvé čerpadlo na pohonné hmoty bude totiž stáť 40 metrov od múru jej rodinného domu.
Námietky voči výstavbe čerpacej stanice nemal ani správca vodného toku Hornád. "Použijeme najmodernejšie technológie garantujúce maximálnu ochranu pred znečistením. Ide napríklad o zdvojený odlučovač ropných látok, zdvojené opláštenie podzemných nádrží a rozvodových systémov, vybudovanie nepriepustných plôch pod čerpacou stanicou a mnoho ďalších technológií, ktoré spĺňajú aj najprísnejšie Európske normy," stojí v stanovisku spoločnosti Shell Slovakia adresovanej našim novinám.
Majiteľom rodinných domov však toto garantovanie na pokoji nepridá. Ako sa vyjadrili, denno-denne sú od šiestej hodiny ráno do osemnástej hodiny večer vystavení stavebnému hluku. Po dokončení stavby to bude zase hluk z aut. Momentálne Novovešťanka bývajúca oproti nádejnej čerpacej benzínovej stanici ako nepriamy účastník celého procesu podala na okresný úrad podnet na obnovu konania. Pre Novovešťanov, brániacich sa zubami nechtami nepríjemnému susedovi, je to posledná nádej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš