najrôznejšie výhrady miest a obcí. Nedostatkami v delimitačných protokoloch sa zaoberali zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na porade pod záštitou ministerstva vnútra za účasti zástupcov ministerstva školstva a ministerstva financií.
"Zadefinovali sme najčastejšie sa vyskytujúce chyby, ktoré v týchto protokoloch sú. Delimitačné protokoly veľmi často neobsahujú základné údaje o odovzdávaných objektoch," vyjadril sa pre náš denník prvý podpredseda ZMOS Milan Muška, ktorý konkretizoval, že v delimitačných protokoloch u škôl a školských zariadení veľmi často chýbajú napríklad zriaďovacie listiny. V niektorých protokoloch sa dokonca objavili odkazy, že tieto listiny sa nachádzajú na škole. Pritom zriaďovacie listiny sú základným predpokladom prevzatia školského objektu samosprávou.
"Dohodli sme sa na tom, že delimitačný protokol je záväzný pre obe strany a musí obsahovať minimálne tie náležitosti, ktoré sú uvedené vo vzorovom delimitačnom protokole." To znamená, že musia obsahovať napríklad revízne dokumenty, ktoré hovoria o stave, spôsobilosti a prevádzkyschopnosti konkrétneho zariadenia.
Delimitačné protokoly takisto musia obsahovať inventúrne súpisy z inventarizácie, ktorá na školách mala byť vykonaná do 30. júna. Štátna správa je povinná okrem iného vypočítať aj počet funkčných miest a k ním prislúchajúcich mzdových a iných prostriedkov súvisiacich s presunom kompetencií v oblasti riadiacich činnosti z okresných úradov (OÚ) na obce. "Táto povinnosť vo väčšine okresov nebola dodržaná a reprezentuje to celkove okolo 560 pracovníkov, ktorí by sa mali presunúť zo štátnej správy na samosprávu."
Na uvedenej porade sa dohodlo, že ministerstvo vnútra vyzve listom prednostov OÚ, aby rešpektovali vzorový delimitačný protokol. Ako však postupovať v prípade, keď delimitačný protokol zástupca samosprávy podpíše s výhradami? "Dohodli sme sa na tom, že tieto výhrady budú posúdené na rozporovom konaní na úrovni krajských úradov vždy za prítomnosti odovzdávajúceho a preberajúceho subjektu a za účasti zástupcov príslušného ministerstva podľa obsahu výhrad."
Napríklad samosprávy majú časté výhrady k nedostatočným rozpočtom. Tie budú vykvantifikované a kde došlo k zjavným chybám v metodike výpočtu prostriedkov určených v delimitačných protokoloch, tam budú objektivizované. Týka sa to aj výpočtu decentralizačnej dotácie, ktorú samosprávy dostali z ministerstva financií. "Nejaké paušálne konštatovania, že je málo finančných prostriedkov, nebudú brané do úvahy."
Aj po porade zostali ešte otvorené otázky. Napríklad pri poisťovaní žiakov a majetku, pretože pri decentralizácii sa s touto položkou nepočítalo, alebo takzvaný modernizačný dlh, ohľadom ktorého ZMOS navrhuje zriadenie štátom havarijného fondu. ZMOS zároveň zdôrazňuje, že je potrebné uzavrieť delimitačné protokoly hoci aj s výhradami tak, aby boli podpísané obidvoma stranami. Tým sa otvorí možnosť pre podniknutie ďalších krokov napríklad pri zaevidovaní majetku u nového zriaďovateľa na príslušnom katastrálnom úrade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš