Chronická bolesť je najväčším zdravotníckym problémom súčasnej Európy, trpí ňou polovica populácie
"Netrpte potichu" je slogan, s ktorým sa v týchto dňoch môžete stretnúť na plagátoch a letákoch v našich zdravotníckych zariadeniach. V dňoch 14. až 19. októbra 2002 sa totiž koná na celej starom kontinente 2. európsky týždeň boja proti bolesti. Je výsledkom rozsiahlej kampane "Európa proti bolesti", ktorú iniciovala Európska federácia spoločností pre liečbu bolesti. Na Slovensku túto kampaň zastrešuje Slovenská spoločnosť pre štúdium a liečbu bolesti.
Chronická bolesť je najväčším zdravotníckym problémom súčasnej Európy. Zatiaľ čo akútnu bolesť môžeme považovať za varovný príznak ochorenia alebo poranenia, chronická a návratná bolesť je zložitým zdravotníckym problémom a vlastne samostatnou chorobou v plnom význame slova. Má najškodlivejší účinok na kvalitu života miliónov ľudí, ovplyvňuje pacientov aj ich rodiny. Bez adekvátnej liečby pacienti trpiaci chronickou bolesťou nemôžu pracovať, dokonca si nemôžu zabezpečiť ani najzákladnejšie potreby. Pacienti s chronickou bolesťou trpia fyzicky, psychicky aj sociálne, klesá ich fyzická aktivita, zhoršuje sa u nich výživa, objavujú sa poruchy spánku, dochádza k sociálnej izolácii, rodinným a manželským problémom, strate zamestnania, objavujú sa obavy, strach a depresia.
Chronická bolesť je jednoznačne veľmi rozšíreným ochorením. Mnohé štúdie poukazujú na to, že približne polovica dospelých obyvateľov trpí jedným alebo viacerými druhmi chronickej bolesti a dyskomfortom. Vo zvýšenej miere sa chronická bolesť vyskytuje v starších vekových skupinách. Najčastejšie stavy spojené s chronickou bolesťou sú bolesti chrbta, kĺbov, bolesti hlavy a onkologické ochorenia. Často sú ľuďmi považované za normálnu súčasť života a ostávajú neliečené. Hoci málo ľudí zomiera na bolesť, mnohí zomierajú v bolesti a ešte viac ich žije v bolesti.
Chronická bolesť nepredstavuje len ťažkú ujmu na kvalite života trpiaceho, ale prenáša sa aj na jeho okolie a je veľkou finančnou záťažou na mnohých úrovniach. Premieta sa do poplatkov za zdravotnícke služby a lieky, práceneschopnosti a invalidity, straty finančného príjmu, finančnej záťaže pre rodinu, priateľov a zamestnávateľa a kompenzačných príplatkov.
Chronická bolesť stojí spoločnosť porovnateľnú čiastku financií ako nádorové a srdcovocievne ochorenia.
2. Európsky týždeň boja proti bolesti chce upozorniť na význam chronickej bolesti ako epidémie dnešnej doby, ktorá je zdrojom ľudského utrpenia a obrovskej finančnej záťaže pre spoločnosť. Na túto problematiku sa sústreďuje záujem zdravotníkov. Študujú sa metódy úľavy bolesti, vzdeláva sa v liečbe chronickej bolesti, vedecký výskum sa bude orientovať na objavy nových liečebných postupov. Je potrebné sústrediť väčšie ľudské a finančné zdroje pre boj s chronickou bolesťou s cieľom pomôcť trpiacim pacientom.
Na Slovensku je v súčasnosti 41 špecializovaných ambulancií pre liečbu chronickej bolesti.
Hedviga Jakubíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš