tunajších pracovníkov, ale povinnosť daná zákonom. Vďaka čipu umiestneného pod kožou zvieraťa sa vytvorí presná evidencia vzácnych druhov, žijúcich nielen v zoologických záhradách, ale aj u chovateľov a obchodníkov.
"Každé zviera musíme uspať a až tak im implantujeme pod kožu čip. Je to doživotné a nezameniteľné označenie zvierat. Dve tretiny zvierat máme už označené, ostáva nám medveď, šimpanz a pár väčších druhov. Čipovanie vykonávame s pomocou mestskej polície a v prítomnosti veterinárneho lekára. Na čipe je číslo, ktoré sa pri kontrole skenerom zobrazí na displeji. Je to vlastne akýsi "občiansky preukaz" u zvieraťa," hovorí riaditeľ ZOO Karol Dzúrik (na snímke).
Náklady na označenie jedného zvieraťa čipom vrátane uspávacej látky sú 1000-1500 korún. Hradí ich ZOO zo svojho rozpočtu. Do konca októbra označia čipmi všetky zvieratá, na ktoré sa táto zákonná povinnosť vzťahuje. Potom čaká pracovníkov zoologickej záhrady príprava na zimu, budovanie nových prístreškov a oprava výbehov.
Hoci zmyslom označovania ohrozených druhov živočíchov je sledovanie ich pohybu, v súčasnosti obchod so zvieratami na Slovensku stagnuje. K. Dzúrik dodáva, že získať nové zviera do ZOO je obrovský byrokratický problém, spojený s množstvom povolení.
Jednoduché nebude ani získanie nového obyvateľa do výbehu po hrošíkovi libérijskom. Ten totiž koncom leta uhynul. Riaditeľ K. Dzúrik sľubuje, že výbeh určite obnovia. Aké zviera tam nájde nový domov, to vraj bude prekvapenie.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš