Korzár logo Korzár Spiš
Piatok, 26. apríl, 2019 | Meniny má Jaroslava

Ciele z januára sa nenaplnili, KDH ide do volieb samostatne a bez Stanislava Kahanca

Prešov - Kandidátky na primátorov a poslancov sú odovzdané, všetko je v rukách voličov. Komunálne voľby budú 6. a 7. decembra, voliči rozhodnú o tom,

kto prevezme mestskú samosprávu na ďalšie štyri roky.

Medzi kandidátmi na post primátora Prešova nefiguruje Stanislav Kahanec. Pritom jeho príbeh je skutočne unikátny, politológovia na Slovensku niečo podobné ešte nezaznamenali. Oficiálnu kandidatúru Stanislava Kahanca ohlásilo jeho Kresťanskodemokratické hnutie už v januári. Kahanec a spol. si dal vtedy dve základné úlohy - zjednotiť stredopravé sily a kandidovať za primátora. Skoré ohlásenie kandidatúry odôvodňovali 'kádeháci' tým, že chcú mať čas na pokojné rokovania. Čas uplynul a výsledok je zrejmý. KDH sa nepodarilo ani spojiť stredopravé sily (idú samostatne), ani ich kandidátom nie je Stanislav Kahanec (ale Juraj Kopčák).

K tomuto výsledku nedošlo len tak, všetko malo svoju postupnosť. Stanislav Kahanec bol oficiálnym kandidátom zrejme rekordných 266 dní, aby nakoniec do bojov o primátorský stolec ani nezasiahol. Pripomeňme si preto v skratke, ako k tomu došlo.

Kahanec alebo Kopčák?

Už v decembri minulého roka kritizoval S. Kahanec fakt, že nedošlo pri voľbách do VÚC ku koalícii na poslancov medzi KDH a SDKÚ. Aj kvôli tejto nedohode uspela koalícia HZDS - Smer a kresťanskí demokrati získali v Prešovskom okrese iba jedno miesto pre KDH a dve pre SDKÚ. Podľa analýzy výsledkov, ktorú predložil S. Kahanec, by KDH v koalícii získalo v rámci kraja "v optimálnom prípade pätnásť poslancov KDH a SDKÚ tiež pätnásť".

Aj keď bol Stanislav Kahanec považovaný za umierneného politika, jeho nominácia (10. 1.) spôsobila šok najmä v radoch Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie. Vtedajší mestský predseda tejto strany Pavol Vrždák už o šesť dní vyhlásil: "My máme kandidáta. Nemám nič proti pánovi Kahancovi, ale máme podľa mňa lepšieho kandidáta, s väčšími skúsenosťami." Priamo potvrdil, že má na mysli primátora a (vtedy) podpredsedu SDKÚ Juraja Kopčáka.

Kahanec zareagoval slovami, že je "dostatok času na nájdenie dohody", no zároveň nepripustil svoje odstúpenie z kandidatúry na primátorský post.

Juraj Kopčák sa najprv ku svojej kandidatúre nevyjadroval, no už čoskoro preň nastala prekérna situácia. Miestne predsedníctvo nominovalo do primárnych volieb nie jeho, ale Štefana Kužmu, jeho zástupcu. Ako je známe, Kužma primárky vyhral, kandidoval v nich sám. Kopčák sa vzdal funkcie podpredsedu SDKÚ, vystúpil z nej a ohlásil kandidatúru ako nezávislý. Predchádzala tomu kauza tzv. "mŕtvych duší", keď v jeden deň pribudlo do strany vyše 180 nových členov, ktorí mali podporiť Kopčákovu kandidatúru vo vnútrostraníckych voľbách. To im nakoniec nebolo umožnené, na základe rozhodnutia či skôr nerozhodnutia Súdu SDKÚ, ktoré ale niektorí členovia spochybňovali.

Kahanec získava zázemie

Vráťme sa však späť ku Kahancovi. Postupne zbieral funkcie v KDH, stal sa okresným predsedom (marec), predsedom poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve (jún) i kandidátom na poslanca NR SR. KDH mu vyjadrilo plnú podporu. Nielen na prešovskej úrovni, ale i na celoslovenskej. Keby sa predseda KDH Pavol Hrušovský živil ako prorok, zaiste by skrachoval. 18. februára konštatoval: "Kresťanskodemokratické hnutie budúce komunálne voľby v Prešove vyhrá a náš kandidát, ktorého navrhli okresné orgány, bude úspešným kandidátom a budúcim primátorom mesta Prešov."

Po tom, čo sa začalo hovoriť o J. Kopčákovi ako kandidátovi za SDKÚ, ohlásila predbežnú podporu Stanislava Kahanca Aliancia nového občana. Neskôr sa k nej pridala Demokratická strana, ktorá s KDH podpísala spoločné vyhlásenie o "spoločnom postupe a koordinácii vzájomných krokov pred komunálnymi voľbami, ktoré sa majú konať na sklonku roka 2002". Dohodli sa na spoločnom úsilí o vytvorenie čo najširšieho pravicového bloku a na vytvorení spoločnej kandidátky na poslancov a podpore kandidáta Stanislava Kahanca.

Na brífingu po marcovom sneme vyjednávač KDH Marián Eliáš potvrdil Kahancovu kandidatúru s tým, že ich "čakajú debaty s SDKÚ, pričom ale ani štvorkoalícia nie je konečný cieľ". Líder KDH Kahanec zareagoval aj na informácie, ktoré kolujú zákulisím, že sa vzdá v prospech Š. Kužmu, výmenou za viceprimátorský post. "Takéto správy budú bežať ešte dlhý čas. To sú správy, ktoré sa objavujú vždy, než sa niečo definitívne dohodne." Na margo koalície ešte podotkol: "Sme traja, čakáme na toho štvrtého."

Všetci za jedného... Alebo za dvoch?

Štvorkoalícia pre komunálne voľby KDH, SDKÚ, DS a ANO vznikla 2. apríla.

S. Kahanec ju charakterizoval slovami: "Pri spoločnom, jednotnom a úprimnom postupe má táto koalícia veľkú šancu na úspech." V otázke jej lídra bol opatrnejší: "Táto otázka nie je definitívne uzavretá." Zástupca SDKÚ Štefan Kužma bol konkrétnejší: "Určite budeme mať ambíciu ponúknuť lídra. Bude potom na štvorkoalícii, na kom sa ujednotí."

Koncom apríla bolo jasné, že lídrom SDKÚ bude Kužma, otázkou bolo len to, či bude kandidovať za štvorkoalíciu on alebo Kahanec. Na chvíľu nastal pokoj zbraní.

Prvý rozkol nastal začiatkom júna, po rokovaní štvorkoalície. Dôvodom bol letáčik, dodnes nie je jasné z koho dielne, na ktorom v prieskume verejnej mienky nefiguroval Kahanec, ale Kužma. "Ja osobne, ani orgány KDH tento prieskum určite nerobili. To, či ho robil nejaký jednotlivec z KDH, nemôžem vylúčiť, ale relevantné orgány KDH určite nie. Okresné centrum KDH sa od neho dištancuje," uviedol S. Kahanec. Od prieskumu sa dištancoval aj Kužma, ktorý tiež vylúčil možnosť, že by v koalícii naozaj došlo k rozkolu.

Obaja lídri štvorkoalície začali (zatiaľ) nenápadne sólo kampaň.

V pozvánke na oslavy Medzinárodného dňa detí na Borkúte bol Stanislav Kahanec uvedený ako "kandidát na primátora mesta Prešov za KDH", Štefan Kužma zas spustil akciu s názvom Skús minúť milión, v ktorom ponúkol notebook.

Kahanec proti Kopčákovi (a naopak)

Situácia sa začala vyhrocovať v polovici júna. KDH vyzvalo Kužmu, aby nekandidoval na primátora. Vo vyhlásení naviac prízvukovalo, že podporilo vo voľbách na predsedu Prešovského samosprávneho kraja nominanta SDKÚ Juraja Kopčáka, "preto recipročne očakávame podporu SDKÚ pre svojho kandidáta na primátora Prešova". Tento stály argument 'kádehákov' napálil nielen predstaviteľov SDKÚ, ale i J. Kopčáka, k čomu sa ešte dostaneme.

Možnosť rozpadu štvorkoalície prvý raz Kahanec pripustil 25. júna v prípade, že sa strany nedohodnú na otázke lídra, teda na jeho kandidatúre.

O deň neskôr ohlásil spomínanú kandidatúru Juraj Kopčák, ktorý svojich oponentov ohodnotil: "Konkurencia je vtedy konkurenciou, ak je adekvátna." O svojej kandidatúre potom povedal, že ju vidí "ako prostriedok na to, aby sa našla spoločná reč pri návrhu kandidátky na poslancov mestského zastupiteľstva, hlavne pravice, a aby sa našli proporcie medzi kandidátmi za KDH a SDKÚ". Kresťanskí demokrati sa poponáhľali s vyhlásením, ktoré zdôrazňovalo, že ich kandidátom je naďalej S. Kahanec. O tom, že v tom čase zďaleka neboli jedno telo a jedna duša, svedčí fakt, že Kopčákovi vyčítalo Kahancovo KDH, že kandidatúru oznámil "po tom, čo odstúpil z pozície podpredsedu SDKÚ a jej krajského lídra, a nakoniec sa vzdal i samotného členstva v tejto strane, ktorej bol zakladateľom po odchode z KDH. Vtedy bol jedným z tých, ktorí začiatkom roku 2000 opustili

oslabené KDH a chceli založiť silné SDKÚ".

Ani J. Kopčák nešetril kritikou na adresu kahancovcov. 8. júla vyhlásil: "Nikoho som o podporu nežiadal." Najviac ho nahnevali slová, že KDH očakáva podporu SDKÚ za to, že pri voľbách do VÚC oni podporili Kopčáka z SDKÚ. "Nikdy nezaznela požiadavka na povinný revanš v komunálnych voľbách," dôrazne protestoval primátor a podotkol, že Prešovský kraj má trinásť okresov a je zaujímavé, že KDH chce podporu pre svojho kandidáta v komunálnych voľbách akurát v meste Prešov.

Kahanec proti Kužmovi (a naopak)

V auguste ešte stále nebola na svete dohoda koalície na lídrovi, no aj Kužma, aj Kahanec už natvrdo kampaňovali. Kahanec urobil súťaž o horský bicykel, do schránok prišlo plnofarebné číslo občasníka Prešovský hlas a všetko vyvrcholilo podľa odhadov vyše polmiliónovým koncertom Prešov - náš domov na pešej zóne, kde vystúpili I. M. T. Smile, Peha a ďalšie známe skupiny. Výťažok (niečo vyše päťdesiattisíc) išiel na rekonštrukciu Kalvárie. Kužma spustil "door-to-door" kampaň Život sídliskám.

Veci nabrali rýchly spád po parlamentných voľbách. V piatok, trinásteho septembra, vznikla koalícia SDKÚ - ANO - DS na Kužmovu podporu.

S. Kahanca to, ako sa vyjadril, prekvapilo. Krátko na to spochybnil Kužmov stranícky mandát na vyjednávanie, na čo mu on odpovedal: Predseda inej strany sa nemôže miešať do vnútrostraníckych vecí inej strany, naviac keď nepozná jej stanovy a predpisy." Stanislav Kahanec sa už naposledy nádejal na dohodu: "Urobíme maximum, čo sa dá, pre dobrý výsledok a úspešné komunálne voľby pre kresťanských demokratov v Prešove, kde mali vždy dobrú pozíciu. Očakávame od partnerov, že budú prístupní pre korektnú dohodu a spoluprácu. A slovo korektnú chcem zdôrazniť."

Finiš

Primátorský kahanec definitívne sfúkol Kahancovi Juraj Kopčák. Obaja ohlásili Kopčákovú kandidatúru 3. októbra. Neskôr sa stal dovtedy nezávislý kandidát oficiálnym kandidátom KDH a vstúpil do Kahancovho občianskeho združenia Prešov - náš domov. A je dosť pravdepodobné, že sa znovu stane i členom KDH.

Jedno je však isté, v týchto voľbách sa o primátorské kreslo nebude vôbec uchádzať 266-dňový oficiálny kandidát KDH Stanislav Kahanec.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Od mája sa mení definícia kilogramu
 2. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 3. Arca Brokerage House mala úspešný rok 2018
 4. 5 funkcií ČSOB SmartBankingu, ktoré vám ušetria čas
 5. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii?
 6. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 7. Elegancia, športový duch alebo výkon? Hyundai i30 Fastback
 8. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 9. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 10. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 1. Ktoré minerály strácame pri zvýšenej fyzickej aktivite?
 2. Stavebná fakulta STU a energeticky úsporné alternatívy
 3. 5 funkcií ČSOB SmartBankingu, ktoré vám ušetria čas
 4. Arca Brokerage House mala úspešný rok 2018
 5. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii?
 6. Enviro deň v Košiciach prinesie zábavu aj osvetu
 7. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si šiestykrát odnáša Martinus
 8. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 9. Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 10. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 1. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 20 797
 2. Od mája sa mení definícia kilogramu 10 676
 3. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto 7 252
 4. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 6 117
 5. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii? 5 370
 6. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 4 861
 7. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 4 585
 8. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 3 751
 9. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 3 361
 10. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou 2 240

Neprehliadnite tiež

Kým hasili kontajnery, neďaleko spadol muž. Zranil si hlavu

Debny zhoreli, auto obhorelo. Hasiči mali z jednej záchrannej akcie dve.

Zhorené kontajnery

Bude Gurmán Fest v košickom Mestskom parku? Pamiatkari sú proti

Organizátorov sklamala najmä chýbajúca diskusia.

Gurmán Fest rozdelil pamiatkarov, organizátorov aj mestských poslancov.
Rozhovor

Starosta ide za Gurmán Fest v Mestskom parku lobovať u primátora

Petrovčik: Pamiatkari sú niekedy pápežskejší ako pápež.

Šéf Starého Mesta chce podujatie vo svojej mestskej časti.

V U. S. Steele rokujú o prechode na skrátený pracovný týždeň

Zamestnanci by ostali jeden deň doma so 70-percentnou náhradou mzdy.

Oceliareň prijíma úsporné opatrenia.

Účtovníctvo aj nájomné zmluvy Košickej záchranky preveruje polícia

Údajná manipulácia s účtovníctvom mohla súvisieť s následným vyplácaním odmien.

Polícia preveruje, či nebol v štátnej príspevkovej organizácie porušený zákon pri správe cudzieho majetku.

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Chromá kačka z Kyjeva a zázrak Kažimír

Zelenskyj bez parlamentu nič nezmôže.

Andrej Danko.
PÍŠE RADO ONDŘEJÍČEK

Nevyhnutnosť spáleného Koránu (píše Rado Ondřejíček)

Európa si musí chrániť svoj sekularizmus.

Ilustračné foto.
Ondrej Žemba
Auto Martišovej našli v rieke pri Žiari nad Hronom.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop