vykonať.
Problém je v tom, že tu žije sedem obyvateľov, pričom v okrskovej volebnej komisii musí byť najmenej päť voličov s trvalým pobytom v obci, nesmú to však byť kandidáti na starostu a poslancov. Podľa novelizácie zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí nesmie byť volebná komisia doplnená obyvateľmi iných obcí a nemôžu ich kooptovať ani politické strany, ako to bolo vo voľbách do parlamentu. Vtedy tu pracovala okrsková komisia v počte 14 členov.
Prednosta okresného úradu teraz môže urobiť jediné, keď volebná komisia nebude ustanovená - musí zabezpečiť odovzdanie hlasovacích lístkov voličom vo volebnej miestnosti, ale nemôže už nahradiť činnosť volebnej komisie, teda voľby vyhlási za neplatné. Zákon v takomto prípade predpokladá opakovanie volieb, ktoré však z objektívnych príčin dopadnú rovnako, a tak doterajší starosta a poslanci budú plniť úlohy naďalej.
Tento stav nazval vedúci odboru vnútornej správy krajského úradu Pavol Drotár obdobím "nového neofeudalizmu", pričom o probléme sa neustále hovorí a parlament to nechal na nových poslancov.
Kolotoč problémov vznikne aj pri každom úmrtí poslanca, ktorého bude potrebné nahradiť. Polačko v tejto súvislosti upozornil i na nemožnosť uplatniť demokratické právo občanovi, ak by chcel kandidovať vo voľbách ako nezávislý, pretože zákon pripúšťa najnižší stav podpisov na petícii v počte desať. "Aj keby sám sebe podpísal súhlas s kandidatúrou, i tak by to nestačilo," posúva problém do humornej roviny.
Dlhoročným zvykom v Príkrej je kandidovať za SDĽ. Faktom však je, že takýchto miniatúrnych obcí v Prešovskom kraji je viac a problém sa dotýka takisto obyvateľov Šarbova, Havranca, Regetovky i ďalších.
Autor: Prešov/Príkra (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš