podujali priaznivci potápania vyčistiť od mincí Morské oko. Začať mali už o ôsmej ráno. Tesne po deviatej ráno však nikto na Štrbskom Plese nebol. "To viete, začali troška neskôr. Prispali si, mali ťažkú noc, ale už sú na ceste," povedal nám Peter Tokarčík, riaditeľ Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý včera odštartoval v Tatranskej Lomnici.
Jeho tradičnou sprievodnou akciou je čistenie tatranských plies. Hoci včera ešte nebolo známe, koľko kilogramov nečistôt potápači vytiahli z plies, pohľad do štatistík hovorí, že najviac odpadkov sa z tatranských jazier podarilo vytiahnuť v roku 1998. Päťdesiatosem potápačov vytiahlo na breh dovedna 470 kilogramov odpadu.
Čistenie plies je súčasťou MFPF od roku 1998. V premiére 17 potápačov vytiahlo 50 kilogramov odpadu. Čím sa počet účastníkov zvyšoval, tým viac odpadu sa podarilo z vody vytiahnuť. V posledných dvoch rokoch je badať, že z plies vyťahujú potápači čoraz menej vecí, ktoré tam nemajú čo hľadať.
Medzi kuriozity, ktoré v minulých rokoch z vody lovil potápač a podvodný fotograf Richard Jaroněrk z Českej republiky bol napríklad bicykel, lopata, čakan, alebo dokonca elektrický sporák. Najkrajšie spomienky má však z čistenia Morského oka. "Návštevníci doň hádžu rôzne mince. Keď sme ho čistili, zistili sme, že na dne je ich asi metrová hrúbka. Bolo to strašne namáhavé," konštatoval potápač. Niektorí zbierajú zo dna plies aj cigaretové ohorky.
Festival mal po včerajšku za sebou milú slávnosť. Vo vestibule kina Tatry v Tatranskej Lomnici odhalili pamätnú bronzovú dosku Christine Baltzerovej Parkerovej. Tá spolu so svojím manželom Billom rozhodla založiť fond na podporu environmentálneho cítenia detí. Tabuľu za účasti niekoľkých desiatok detí základných škôl odhalila jej dcéra Tracey Meyer.
Neskôr boli vyhlásení víťazi súťaže kresieb Zachráňme život pod vodou, kde cenu Christine Parksovej získala 15-ročná Bratislavčanka Regina Vontszemüová zo ZŠ na Jesenského ulici za kresbu Zachráňme morské dno. Regina vďaka fondu pocestuje na 10 dňový pobyt na Bahamy, kde bude spoznávať život v oceáne. Oficiálnym víťazom Grand Prix XVII. ročníka Medzinárodného festivalu potápačských filmov sa však stal španielsky potápač a filmár Leandro Blanco so svojim filmom Ocean Chronicles. Festivalovú jury, ktorej predsedal Štefan Baroš, na blancovom filme upútala predovšetkým emotívnosť spracovania.
Cenu generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia získal český režisér Hugo Habrman za film Mokrý ráj, ktorý podľa poroty najvýstižnejšie vyjadril ekologickú problematiku. V kategórii film a video zabodoval Slovák Alan Bezák so svojim filmom Titanic. Druhú cenu získal Miroslav Hrdý z Českej republiky za film Mäkkýše, a tretím bol Rakúšan Walter Koehler so snímkou Umbria - od vraku k útesu. Cenu riaditeľa festivalu získal Čech Jaroslav Knotek za film Cozumel. Cena poroty pripadla John Boyle z Anglicka za film Coral Crittes.
Majstrom Slovenska sa stal Igor Marko za film Coron. Zvláštnu cenu festivalu získali Juhoslovan Milorad Djuknic za film Strach a Yilmaz Akyunus z Turecka za film Jemní obri. Na Medzinárodnom festivale potápačských filmov bolo prezentovaných celkovo 176 súťažných prác, rozdelených v piatich súťažných kategóriách.
Autor: olo, pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš