na jej vybudovanie z 80 na takmer 200 miliónov korún, ani teraz nevie primátor Spišského Podhradia Ing. František Slebodník (na snímke) odhadnúť dátum jej kolaudácie.
"Prvotným problémom bol absolútne zamietavý postoj pamiatkárov z celého Slovenska voči výstavbe sídliskového typu základnej školy. Druhou prekážkou boli nevysporiadané pozemky. Ich vlastníci totiž nechceli mestu odpredať svoju pôdu, lebo sa obávali, aby sme tam namiesto školy nepovolili výstavbu bytov. Nakoniec som ich prehovoril, prerobili sme projekt školy na prípustný variant aj pre pamiatkárov a začala sa výstavba," vymenoval primátor začiatočné prekážky, ktoré sprevádzali myšlienku vybudovať v Spišskom Podhradí novú základnú školu. Ako ďalej uviedol, stavba sa financovala z malých peňažných injekcií ročne išlo o dvoj-, troj- až päťmiliónové sumy, ktoré poskytol štát. Zlomovým obdobím bol rok 1996, kedy poputovalo do mesta 25 miliónov korún. "Potom však vznikol Levočský okres a naň sa pretransformovali všetky tri rozostavané základné školy z bývalého širokého Spišskonovoveského okresu. Vtedajší manažment Krajského úradu v Prešove uprednostnil dofinancovanie menej nákladných ZŠ v Spišskom Štvrtku a Nižných Repašoch," vysvetlil prestávku vo financovaní ZŠ v Spišskom Podhradí Š. Slebodník. Zároveň dodal, že ani levočský okresný úrad nebol príliš nadšený investíciami do základnej školy a neraz padol aj názor zbaviť sa nákladnej stavby formou odpredaja. "S týmto riešením som nikdy nesúhlasil, pretože ide o školu tretieho tisícročia. Zároveň musíme odstrániť nepriaznivý úkaz - deti z mesta vozí autobus do dediny kvôli vyučovaniu. Pokiaľ viem, všade inde je to naopak. U nás totiž fungujú dve školy, jedna z nich je polorozpadnutá a musíme ju zrušiť," obhajoval svoje stanovisko primátor.
V súčasnosti sa kvôli výstavbe školy preinvestovalo takmer 60 miliónov korún, no táto suma nie je ani zďaleka konečná. "Kvôli prestávke a všeobecne známym nárastom cien za prácu a materiál sa tieto náklady zvýšia minimálne o ďalších 130 miliónov korún. Keby sa našli financie na jej dokončenie od začiatku, nemuseli by sme prerobiť 100 miliónov korún a pôvodných 80-miliónov by bol dostatočný kapitál na výstavbu modernej školy," uviedol F. Slebodník.
Podľa jeho slov v súčasnosti už disponuje Mestský úrad v Spišskom Podhradí 900-tisícovou finančnou položkou, ktorú mu účelovo na výstavbu školy pridelilo ministerstvo financií pre tento rok.
"Nakoniec dospeli kompetentní k záveru, že 130-miliónový balík sa na dofinancovanie školy nenájde. A tak sa zrodil nový nápad - dokončiť školu po etapách. Za zhruba stotisíc sme prerobili projekty tak, aby bolo možné čo najrýchlejšie sprevádzkovať aspoň jeden školský pavilón - tentoraz "len" za 30-miliónov," povedal na margo následných riešení primátor Spišského Podhradia.
Podľa jeho slov je však stavba po odbornej stránke nedokonalá. Ide o nedokončené detaily striech, pod ktorými by sa museli školáci učiť s otvorenými dáždnikmi, rozkradnutú elektriku a zelené tehly. "Do konca roka chceme dokončiť žľaby, strechy, zvody, napraviť sfušovanú robotu a dokončiť kanalizáciu," vymenoval na záver konečné úpravy v 24-triednej základnej škole, ktorej sprevádzkovanie je stále v nedohľadne, F. Slebodník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš