protokolmi je tu aj otázka zaradenia zamestnancov vidieckych základných škôl (ZŠ) do odborových organizácií. Tieto školy zväčša majú menší počet pracovníkov, a tak nie je možné vytvárať samostatné odborové organizácie. Keďže doteraz ZŠ patrili pod jedného zamestnávateľa, ktorým boli okresné úrady, problém s tým nebol. Týchto zamestnancov zastrešovali odborové organizácie v najbližších plneorganizovaných ZŠ. V prípade okresu Stropkov zamestnanci vidieckych škôl boli začlenení do odborových organizácií ZŠ v okresnom sídle.
Po 1. júli zriaďovateľom ZŠ sa stali mestá a obce a tak vidiecke ZŠ majú každá svojho osobitného zriaďovateľa. V okrese Stropkov sa preto zišli členovia Rady starostov obcí okresu s primátorom okresného mesta, aby našli východisko aj z tohoto problému. "Dohodli sme sa, že pracovníci týchto škôl pôjdu v školskom odborárskom systéme tak, ako doteraz," uviedol pre náš denník člen Rady starostov obcí okresu Stropkov starosta obce Chotča Štefan Radačovský. V tomto teda veľký problém nebol, stačila dobrá vôľa nových zriaďovateľov ZŠ.
Vzniká tým však iný problém. Ako zariadiť prerokovanie a podpísanie kolektívnych zmlúv? Každá škola má svojho zriaďovateľa a každá je samostatným subjektom, hoci by mala len jediného zamestnanca, ktorý je ale začlenený do odborovej organizácie v inej škole. "Ujednotili sme sa v názore, že do konca roka to ponecháme tak ako to je s tým, že keď sa bude pripravovať nová kolektívna zmluva, jej návrh aby odborové organizácie predložili starostom. Každý z nich môže mať rôzne výhrady. Tie sa zosumarizujú a kolektívne posúdia," informoval o riešení problému Š. Radačovský. V okrese Stropkov sa teda starostovia obcí a primátor okresného mesta dokázali dohodnúť na spoločnom postupe v tejto záležitosti a takisto aj na tom, aby sa v odborárskej činnosti postupovalo spoločne.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš