zahynie pri banskom nešťastí v Amerike. Jeho žena sa druhýkrát vydá v presvedčení, že je vdova. Dráma vrcholí, keď sa Ondrej po piatich rokoch vracia na Slovensko a dožaduje sa vrátenia situácie do pôvodného stavu," vyjadril sa na margo hry, ktorú na doskách Spišského divadla v Spišskej Novej Vsi mali možnosť vidieť diváci v sobotu večer, jej režisér Miro Košický.
Spomínaným predstavením divadelná verejnosť oslávila desaťročnú existenciu Spišského divadla ako samostatnej inštitúcie. Presne pred desiatimi rokmi mala táto dráma v Spišskej Novej Vsi premiéru. S odstupom času sa umelci stretli v metropole Spiša, aby divákom okrem iného pripomenuli, že dejiny sa do značnej miery opakujú. "Aj dnes sú totiž Slováci častokrát nútení cestovať kvôli práci za hranice republiky," porovnal súčasnosť s minulosťou M. Košický.
Hlavná mužská postava, ktorú stvárnil Peter Rašev (na civilnej snímke) k opätovnému stretnutiu hovorí: "Je to rozdiel. Všetci sme totiž o desať rokov starší. A čím je človek starší, tak sa mení aj jeho pohľad na svet. Myslím si, že dnešná Bačova žena je ostrejšia, má jasnejšie kontúry. Okrem toho herci - kolegovia s ktorými hrám a ktorých mám veľmi rád, si vzájomnejšie lepšie vidíme do duše."
Peter Rašev ako bača Ondrej včera na javisku ukázal, že aj muži vzbudzujúci dojem tvrdého, mužného a nezlomného typu dokážu plakať a zúfať si. Vyrozprávaním svojho dramatického osudu na divadelných doskách tlmočí Božiu priazeň či nepriazeň. Tá je od pradávna nezodpovedanou otázkou, adresátom ktorej je človek. Do akej miery Boh miluje človeka, keď ho navštevuje súžením a krížom, ktorý človek dokáže uniesť iba s vypätím síl ?
Viera Strnisková ako bačova matka a Dana Košická zase ako bačova žena síce vystupujú na prvý pohľad ako rivalky, obidve však s podobným krédom, krédom matky. Vynikajúci herecký koncert oboch herečiek potvrdil odvekú pravdu, a to že niet nad materinskú lásku. Tá jediná je totiž nepominuteľná. Tak, ako to povedala bačova matka, "že láska muža a ženy - to je len milkovanie." Tento druh citu často obrúsený plynúcim časom stráca na intenzite, o láske materinskej sa to však povedať nedá.
Ondrejovho soka v láske stvárnil spišskonovoveský herec Peter Čižmár. Pred desiatimi rokmi však druhého manžela bačovej ženy hral Vilo Rozboril. Ten ako jediný člen pôvodnej zostavy na tohtoročných oslavách chýbal, a to kvôli pracovnej zaneprázdnenosti. Spišský denník Korzár oslovil druhého mužského protagonistu s otázkou, či sa do určitej miery nebál porovnávania s Vilom Rozborilom. "Vôbec som na to nemyslel," znela jeho odpoveď.
Okrem spomínaných hereckých osobností krpce a kroj nosili v sobotu na doskách divadla aj spišskonovoveskí herci. Štefan Labanc stvárnil typickú postavu slovenských dejín starého baču, nositeľa tradícií - kroj, sekera a poldecák pálenky. Albín Medúz zase svojou postavou poukázal, že Slovač v kroji, to nie je iba hrdosť, tradícia a kladný vzťah k rodnej hrude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš