Osturňa/Červený Kláštor - Už niekoľko rokov trvá spor medzi starostom Zamagurskej obce Osturňa a ochranármi. Starosta deväť kilometrov dlhej dedinky
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
chce, aby ju s neďalekým Poľskom spájal hraničný priechod pre peších turistov, ochranári však hovoria nie. Aspoň nie tam, kde ho chce starosta Osturne.
"Už tri roky chodíme a píšeme po rôznych inštitúciách. Od predsedu vlády až po Ministerstvo životného prostredia. Chceme v obci trocha pozdvihnúť cestovný ruch. Bez malého pohraničného styku to však nepôjde. Priechod pre peších turistov by obci pomohol. Ľudia by mohli z turistov žiť. V obci je vysoká nezamestnanosť, mladí odchádzajú preč, do miest, dedina vymiera," hovorí starosta Jozef Smoleňák.
Posledné vyjadrenie ministerstva životného prostredia hovorí o tom, že priechod respektíve príchod k nemu je z hľadiska ochrany prírody nemožný. Ochranári nechcú, aby turisti chodili automobilmi cez poľnú cestu, ktorá prechádza stredom chránenej prírodnej rezervácie. V nej sa nachádzajú vzácne mokradné spoločenstvá s ojedinelými biodiverzitami.
"Musím povedať, že pán starosta nás nikdy nezavolal na žiadne stretnutie. Podľa môjho názoru niečo dohodol s poľskou stranou a teraz sa za každú cenu snaží sľub splniť," myslí si Štefan Danko, riaditeľ Správy Pieninského národného parku (PIENAP). Zároveň tvrdí, že ak by sa sprístupnila táto cesta, turisti nemusia do dediny vôbec vojsť a tým pádom tam nenechajú ani korunu.
Ochranári navrhujú, aby mali k hraničnému priechodu horší prístup. "Predstava je taká, že by sa použila stará poľná cesta, ktorá vedie pozdĺž hranice chránenej krajinnej oblasti. Tadiaľ by mali Poliaci ťažší prístup. Automobily by museli nechať priamo v obci, na hornom konci Osturne a ďalej by museli ísť peši," navrhuje Š. Danko. Zároveň dodáva, že problém ani tak nie je v tom, že by niekto hraničný priechod nechcel, ale skôr v organizácii spoločného postupu.