prešovskej rodičky Ľubice Tiňovej. Lekárka, pri ktorej matka spontánne porodila viac ako päťkilového syna a zomrela, dostala zákaz operovať a zúčastňovať sa pôrodov. Súkromný lekár, ktorý sa venoval pacientke po pôrode, prišiel o služby na oddelení, kde k udalosti došlo.
Podľa predsedu komisie, námestníka riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť Jána Frišniča vykonali dvanásť pohovorov s pracovníkmi pôrodného oddelenia. "Prvým zistením je, že počas pôrodu došlo k jednej závažnej komplikácii, ktorá nebola rozpoznaná ošetrujúcou lekárkou. Druhým záverom je, že službukonajúci lekár, ktorý nastúpil na druhý deň a pacientku ošetroval vo viere, že bolo vykonané všetko, čo sa počas pôrodu a po pôrode urobiť malo, nevyšetril pacientku gynekologicky." Pri šesťhodinovom pôrode došlo podľa informácií J. Frišniča ku krvácaniu do dutiny brušnej, ktoré pokračovalo a pacientka sa dostala až do hemoragického šoku. Na jednotke intenzívnej starostlivosti v prešovskej nemocnici potom zomrela na silné krvácanie do mozgu. Novorodenec je už doma, "pri pôrode mu bola poškodená nervová pleteň s následnou parézou ľavej hornej končatiny".
Riešenie situácie ešte nie je definitívne, podľa J. Frišniča je ešte nutné vyjadrenie odborníkov gynekológov. Podľa primára oddelenia MUDr. Rudolfa Haláka, ktorý bol k prvej operácii po zbabranom pôrode privolaný z domu v čase svojho osobného voľna, nastala spomínaná komplikácia až v druhej časti samotného pôrodu, nie pred ním. "Posledný prípad, ktorý sa po pôrode pre pacientku skončil tragicky, sa v našej nemocnici stal v roku 1993. Odvtedy sa všetky komplikácie, ktoré vznikli pri pôrodoch podarilo úspešne vyriešiť a vzniká ich dosť," tvrdí primár. Konkrétnu komplikáciu mala podľa R. Haláka doktorka zistiť už pri pôrode. Vyšetrovanie potvrdilo aj neopodstatnenosť informácií o opilosti primára Haláka pri operácii.
"Prvá operácia i tie ostatné boli po technickej stránke urobené perfektne, pri poslednej bol prítomný aj urológ a chirurg. Už pri prvej operácii však došlo ku ťažkej poruche zrážania krvi, čo sa nedá zastaviť operáciou," tvrdí J. Frišnič.
Okrem komisie zdravotníkov sa smrťou rodičky zaoberá aj polícia. Ublíženie na zdraví z nedbanlivosti s následkom smrti sa u lekárov podľa § 224 trestného zákona trestá odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš