Festival sa pravidelne uskutočňuje v letnom období v mestečku Ferriere, okres Piacenza v priestoroch SCOULA SPORT pod záštitou talianskeho ministerstva práce, sociálnych vecí a regiónu Emília Romagna.
Prvé účinkovanie na talianskej pôde v minulom roku bolo pre mladých výtvarníkov nadmieru úspešné, dôkazom toho bolo i pozvanie reprezentovať Slovensko, rodný Spiš a historickú Levoču na tohtoročnom 19. ročníku.
Hlavným poslaním festivalu je humanizmus, tolerancia, spájanie rozdielnych zvykov, farieb tvárí, náboženstiev. Mladí ľudia diskutujú o univerzálnych témach, ktoré vzbudzujú ich záujem. Sú pripravení spriateliť sa, vzájomne sympatizovať s obojstranným rešpektom. Ďalším dôležitým poslaním festivalu je prezentácia tradícií a kultúr jednotlivých národov, etník a regiónov.
Organizácia festivalu pozostáva z piatich dvojtýždňových turnusov. Levočskí výtvarníci sa zúčastnili 5. turnusu spolu so študentmi z Bulharska, Ruska, Poľska, Sicílie a Etiópie. Slovensko okrem levočských výtvarníkov reprezentovali aj spevavé Prešovčatá, ktoré na talianskej pôde predstavili svoju hudobnú tvorbu, a tým vhodne dopĺňali úspešný slovenský výtvarno-hudobný tandem.
Našou hlavnou úlohou bolo realizovať nástennú, niekoľkometrovú maľbu v priestoroch SCOULA SPORT Valnure v malebnom baníckom mestečku Ferriere, ktoré svojou bohatou históriou a geografickými podmienkami pripomína Banskú Štiavnicu alebo Kremnicu. Témou našej monumentálnej nástennej maľby boli hory a krásna príroda v okolí Ferriere. Návrhy vznikali v myšlienkach študentov, neskôr ich prezentovali na papieri. Prvý týždeň sa niesol v znamení návrhov, nápadov. Rozhodli sme sa zrealizovať obraz, ktorý je zaujímavý nielen farbou, tvarom a inými výtvarnými výrazovými prostriedkami, ale aj svojím príbehom. Nazvali sme ho MAGICKÉ KRÁĽOVSTVO ŠKRIATKOV. Tento obrázok predstavuje tajomné kráľovstvo, ktoré existovalo počas vlády Marie Luigi. Naše magické štetce oživujú rozprávkovú krajinu plnú drakov, lietajúcich rýb a škriatkov. Oni žijú medzi inými stvoreniami, o ktorých doteraz nikto nevedel. Každú noc o polnoci sa ich čarovná hora otvorila a banícke kráľovstvo ožilo. Na obraze je veľa symbolov z hory vyteká láva, ktorý symbolizuje silu, lietajúce ryby znázorňujú život a vieru, škriatkovia hýria farebnosťou a jedinečnými vlastnosťami, ktoré symbolizujú rôznorodosť v ich spoločnosti. Tá predstavuje paralelu pestrosti nášho sveta. Levočskí výtvarníci sa pokúsili pomocou tejto nástennej maľby oživiť spomienku na banícku históriu Ferriere.
Okrem nástennej maľby sme realizovali exteriérovú inštaláciu mozaiku z rôznofarebných kamienkov, ktorých je vo Ferriere neúrekom. Deti stvárnili toto mestečko tak, ako ho vnímali. Nebola nám cudzia krásna architektúra domov, kostolov, palácov, preto sme sa rozhodli mozaikou vyložiť ferrierské námestie (na snímke). Happening sa stretol s veľkým úspechom domácich aj festivalových hostí.
Deti sa vo svojom voľnom čase zúčastňovali športových tréningov, ktoré viedli profesionálni inštruktori. Počas celého pobytu sa konali rôzne vystúpenia zahraničných folklórnych, hudobných a tanečných skupín. Hlavným organizátorom tohto festivalu a otcom myšlienky spájať kultúry rôznych národov je Carlo Devoti.
Autor: Ľubomír REPASKÝ, Levoča
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš