priložil prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) Slovenskej republiky JUDr. Igor Dorica svojou písomnou odpoveďou starostovi Ľubice Ottovi Dovjakovi, v ktorej mu líči situáciu ohľadom jeho dvoch trestných oznámení. Prvé z nich podal starosta Dovjak v polovici júla tohto roku na vládu SR, po tom, čo tá 3. júla prijala uznesenie č. 756 o tom, že sídlisko Juh sa má stať súčasťou mesta Kežmarok.
Druhé podal o mesiac a týkalo sa pracovníkov daňových úradov, ktorí konali vo veci prerozdelenia podielových daní za obyvateľov sídliska Juh, obci Ľubica. "Oba tieto trestné oznámenia neprijímam, pretože neobsahujú skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný trestný čin," dozvedeli sme sa od prokurátora Doricu skutočnosť, ktorá pre stranu podávateľa oznámení nevyznieva pozitívne. Podľa mienky starostu, ktorý nechal našej redakcii doručiť spomínaný list, však daný dokument obsahuje iné veľmi závažné skutočnosti.
V časti týkajúcej sa trestného oznámenia na vládu SR totiž I. Dorica konštatuje: "Pre posúdenie veci zo skutkového hľadiska za rozhodujúcu považujem okolnosť, že proces rozdelenia Kežmarku na obce Ľubica a Kežmarok nemal viesť aj k rozdeleniu sídliska Juh medzi obe obce. Práve naopak, sídlisko Juh malo tvoriť súčasť Kežmarku, ako to vyplýva z dohody z 22. januára 1992. Niet pochybností o tom, že v dôsledku absencie dohody oboch obcí a nevyužitím právnych možností obcou Kežmarok, v súčasnosti z hľadiska formálnoprávneho, patrí do Vašej obce aj časť sídliska Juh, vrátane jeho obyvateľov postavená na pozemkoch vo vlastníctve Vašej obce, a prípadná zmena tohto stavu je možná výlučne len na základe dohody oboch obcí."
Prokurátor GP ďalej tvrdí, že za daného skutkového stavu prijatie uznesenia vlády z 3. júla tohto roku nenapĺňa znaky trestného činu. Súhlasí s názorom O. Dovjaka, že Dzurindova vláda nemala ústavné ani zákonné splnomocnenie, ktoré by ju oprávňovalo rozhodovať o hranici medzi dvoma obcami. Podľa analýzy predložených dokumentov preto Dorica usudzuje, že vláda pri tomto rozhodovaní vychádzala z chybného výkladu právnych predpisov.
"Vzhľadom na zistený nedostatok pôsobnosti vlády Slovenskej republiky generálny prokurátor SR bude prostredníctvom ministra vnútra SR, prípadne aj inými prostriedkami, iniciovať zrušenie uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 756 z 3. júla 2002. To však nebráni Vašej obci domáhať sa nastolenia právu zodpovedajúcemu stavu iným spôsobom," píše doslovne v liste ľubickému starostovi, prokurátor Dorica.
Vzhľadom na závažnosť obsahu citovaného dokumentu sme chceli o právne stanovisko k danej veci požiadať aj právneho zástupcu mesta Kežmarok v spore s obcou Ľubica JUDr. J. Drgonca. Spomínaný materiál však naša redakcia dostala až koncom týždňa, keď bol JUDr. Drgonec okrem pracovných povinností aktuálne zaneprázdnený aj ako úspešný kandidát na funkciu poslanca NR SR. Preto sa nám s ním koncom týždňa skontaktovať nepodarilo.
(K tejto problematike sa vrátime v jednom z ďalších čísel nášho denníka)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš