Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu nachádzajúcou sa v meste. Do priestorov historickej levočskej radnice situovali vo štvrtok zbrane, ktorých zrod sa datuje od 15. do 20. storočia. Tak dostali okrem pravidelných návštevníkov levočských výstav aj zrakovo hendikepovaní Levočania príležitosť zoznámiť sa s históriou vojenských a poľovníckych zbraní. Ponuku muzeálneho fondu dopĺňajú aj zbrane určené na športovú streľbu.
"Podnet k spolupráci zadal riaditeľ levočskej knižnice pre nevidiacich Jozef Michal Kacera, ktorý prejavil veľký záujem o prispôsobenie výstavy nevidiacim. Práve tejto skupine obyvateľstva sme priblížili výstavu prostredníctvom informácií vo vydanej brožúre, zhotovenej v Braillovom písme. Takisto si môžu zbrane nahmatať," priblížil hlavný zámer výstavy jej autor Ľuboš Petruška.
Ako uviedol jej dominantnou pýchou je perkusný revolver z roku 1849, ktorý je ojedinelým kusom na Slovensku. Jeho valec je totiž zdobený takou rytinou, aká sa na iných pištoliach vôbec nevyskytuje.
Na margo vystavovaných zbraní Ľ. Petruška poznamenal, že si ich ako hlavnú tému nevybral kvôli zápornej úlohe, akú zohrali v dejinách, ale práve naopak. "Naším cieľom bolo vyzdvihnúť estetickú stránku ich zhotovenia a precíznosť, ktorou disponovali ich zhotovitelia majstri puškárskeho remesla," konkretizoval autor výstavy. Zároveň zdôraznil, že dnešná výroba zbraní sa diametrálne líši od historickej. Pre súčasnú výrobu je totiž charakteristická mechanickosť. "Terajším výrobcom zbraní chýba určitý cit k svojmu produktu. Hoci aj dnes ešte žijú majstri puškárskeho remesla, ide len o zopár jednotlivcov," dodal na záver Ľ Petruška.
Práve na Spiši malo puškárske remeslo veľmi významné postavenie, pričom jeho hlavnými centrálami bola Levoča, Kežmarok a Spišská Nová Ves
Výstava potrvá do 4. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš