medzinárodná vedecká konferencia špičkových odborníkov v tejto oblasti. Tento rok zverila Slovenská ortopedická a traumatologická spoločnosť (SOTS) jej organizáciu Prešovčanom vari aj preto, že sú druhým najstarším pracoviskom na Slovensku. Medzi 250 špičkovými odborníkmi prednášali aj kolegovia z takmer všetkých väčších ortopedických pracovísk v Čechách, ale aj lekári z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Ruska, Rakúska, Nemecka, Holandska aj USA.
"Hlavnou témou konferencie sú problémy v oblasti bedrového kĺbu. Budeme sa zaoberať všetkými problémami, teda od detskej koxy, cez dospievajúci vek, až po vek dospelý a starecký. Pôjde o komplexnú problematiku prevencie a liečby vrodených chýb, konzervatívnu aj operačnú liečbu porúch, ktoré sú veľmi alarmujúce," povedal nám hlavný organizátor konferencie, inak primár ortopedického oddelenia prešovskej Fakultnej nemocnice J. A. Reimana MUDr. Ján Kľoc ( na obr.).
Dodal, že oblasť strednej Európy je známa tým, že je tu veľký výskyt vrodených chýb bedrového kĺbu, ktoré vedú v dospelom veku k jeho predčasnému opotrebovaniu a často aj k invalidite pacientov pre degeneratívne chyby, ktoré obmedzujú možnosť pohybu. Vtedy prichádzajú na rad umelé náhrady a ako zdôraznil, hoci sú kvalitné, po aplikácii časom prinášajú so sebou komplikácie. "Prevencia je taká dôležitá preto, aby sme museli aplikovať čo najmenej umelých kĺbov. Dnes sa ukazuje, že dlhodobé výsledky po liečbe nie sú najlepšie. Niekedy pacient s vrodeným vykĺbením, ktorý nepodstúpi operáciu, prežíva bez sprievodných problémov viac, ako operovaný. To nám signalizuje, že pravdepodobne musíme zvoliť iné operačné postupy. Naviac, veková hranica sa stále znižuje," vysvetlil J. Kľoc. Pooperačné komplikácie sa často spájajú so zápalmi, dokonca aj tuberkulóznymi, nádormi v oblasti bedrového kĺbu a panvy. Veľkú pozornosť tiež venovali zlomeninám po úrazoch a moderným trendom riešenia zlomenín.
Oslovili sme aj prednostu I. ortopedickej kliniky Karlovej univerzity v Prahe prof. Antonínova Sosnu, ktorému SOTS na tejto konferencii udelila čestné členstvo. Zaujímalo nás, ako vníma situáciu v rezorte zdravotníctva u nás, keďže pozná viaceré pracoviská na Slovensku." Situácia je o niečo menej priaznivá ako v Čechách, hoci ani u nás nie sme so všetkým spokojní. Objavili sa už prvé lastovičky a podceňovanie problematiky ochorenia pohybového aparátu už nie je také závažné. Viem, že primár Kľoc je jedna zo špičiek slovenskej ortopédie a myslím si, že by si zaslúžil lepšie podmienky pre prácu, aby mohol svoje umenie preniesť na pacienta," otvorene reagoval na našu otázku. Mimochodom na konferencii prednášal o polyethylenovej chorobe, čo je problém, ktorý začína hýbať svetom kĺbových náhrad. Tie majú totiž obmedzenú životnosť a opotrebovávajú sa nielen každým pohybom, ale aj postupným uvoľnením implantátu. "Ide o problém, kedy sa častice o seba trú a v reakcii s okolitým tkanivom spôsobujú zápalový proces. Ten odbúrava kosť a uvoľňuje endoprotézu. Momentálne sa tým na našej klinike intenzívne zaoberáme," vysvetlil nám.
Spolok lekárov v Prešove tiež ocenil zlatou Reimanovou medailou prof. Františka Makaia z 1. ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, inak aj delegáta akcie nazvanej Dekáda kostí a kĺbov 2000-2010, čo je program podporovaný Unescom. "Len nedávno som sa vrátil z konferencie v Riu de Janeiro, kde odznela výzva prejaviť väčší záujem na celom svete o ochorenia pohybového aparátu. Slovenské ministerstvo zdravotníctva tiež podpísalo túto deklaráciu a stoja pred nami vysoké ciele. Choroby, ktorých dôsledkom je nielen vysoká práceneschopnosť, ekonomická nákladovosť, ale aj imobilita pacienta, ktorý navyše trpí bolesťami, postihuje čoraz viac obyvateľstva. Aj vo svete je financovanie operácií týchto chorôb stopercentne nižšie, ako je ochorení." Neskrýval pred nami ani fakt, že až 50 percent ľudí po osteoporozických zlomeninách do roka zomiera, 30 percent sa ako-tak vráti do normálneho života a 20 ostáva v ústavoch. Odhliadnuc od tohto hrozivého faktu na transplantát je na Slovensku čakacia doba minimálne 1,5 roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš