ministerských kresiel. Nemenej zaujímavou je však aj otázka hospodárskeho vývoja Slovenska v období najbližších rokov. Východiská väčšiny pravicových vlád hovoria jasnou rečou: reštrikcia sociálnej oblasti a správy štátu.
S tým jednoznačne súhlasí aj generálny riaditeľ akciovej spoločnosti AB Global, obchodník s cennými papiermi, Ing. Maroš Baľo (na snímke), ktorý je zároveň analytikom spoločnosti Capital Suisse. Podľa neho budúca vláda jednoznačne s vysokou pravdepodobnosťou uprednostní cestu zoštíhľovania štátneho rozpočtu.
"Treba rátať, že niektoré opatrenia sa dotknú aj peňaženiek ľudí. Ako príklad uvediem oblasť rodinných prídavkov, ku ktorým sa predchádzajúca vláda priklonila v predvolebnom čase. Určite, dôjde aj k zoštíhľovaniu štátneho aparátu na všetkých úrovniach," tvrdí M. Baľo a dodáva: "Z môjho osobného pohľadu na vývoj ekonomiky ako celku predpokladám, že v horizonte nasledujúcich rokov dôjde k výraznejšiemu rastu HDP. Najmä v rokoch 2005 až 2006. Zaujímavou môže, byť aj otázka reforiem. Niektoré z nich už začal odstupujúca vláda. Tento kabinet sa však určite nevyhne reformám v oblasti zdravotníctva, sociálnej oblasti a v systéme dôchodkového zabezpečenia."
Vo svojich prognózach kladie veľký význam prílivu priamych zahraničných investícií. Podľa neho, je náš vstup do NATO, po týchto voľbách takmer istý. Od tohto kroku však neočakáva výraznejší percentuálny rast investícií. "Zahraniční partneri, ktorí k nám chceli vstúpiť, tak urobili v predchádzajúcich štyroch rokoch, keď tu už boli vytvorené lepšie podmienky pre zahraničných investorov, ako v rokoch 1994 až 1998. Okrem toho, najväčší príliv investícií do krajín V4 prebiehal v polovici deväťdesiatych rokov. Tento vlak sme však už bohužiaľ zmeškali," tvrdí Baľo. Z pohľadu nezamestnanosti očakáva stagnáciu súčasnej úrovne, v horizonte rokov 2004 až 2006.
Vlastný predpoklad stavia na očakávanom zoštíhľovaní štátnej správy a stálom probléme prezamestnanosti v niektorých odvetviach a ich zlej štruktúre, ktorú nevykompenzujú ani nové pracovné príležitosti vytvorené zahraničnými investormi. "Zaujímavou je aj otázka úrokových sadzieb v bankách, ktoré s určitosťou klesnú. Tento signál je určite lepší pre podnikateľov ako pre vkladateľov. Cena peňazí, ktorou vlastne úrok je, klesne a môže sa premietnuť do zvýšenej miery investícií podnikov. Radoví vkladatelia budú určite hľadať nové alternatívne druhy investovania, ako sú napríklad podielové fondy, dlhopisy, či stavebné sporiteľne. Úrokový výnos v bankách sa totiž reálne dostane na úroveň 2 až 4 percent, čo sa pre ľudí môže zdať nezaujímavé," konštatuje ekonóm a dodáva, že na druhej strane treba rátať so zvýšenou infláciou, teda rastom cien oproti dnešku. Bezpochyby tento rast ovplyvní deregulácia cien energií a nájomného. Druhým faktorom bude naše priblíženie sa, či vstup do Európskej únie, ktorý si vyžiada priblíženie výšky našich spotrebných daní Európe.
"Určite nás čaká rast cien liehových a tabakových výrobkov, a samozrejme pohonných hmôt," vysvetľuje Maroš Baľo. Podľa neho však súbor spomínaných reštrikčných opatrení bude kompenzovaní znížením daňovej úrovne, čo bude mať pozitívny vplyv na rast životnej úrovne a reálnych príjmov obyvateľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš